„Šmardovo sousedské divadlo do Hustopečí každoročně přivádí amatérské divadelní soubory z okolí. Nesoutěžní přehlídku jsme asi před pěti lety rozšířili na ze tří na čtyři dny. Přidali jsme taky pohádky pro děti, což se osvědčilo. Jde už o tradiční akci, která se soustředí jen a jen na divadlo, žádný program navíc nepotřebuje," řekla na úvod Martina Ondrová z odboru kultury a marketingu hustopečské radnice. A dodala, že název festivalu odkazuje na hustopečského rodáka a zapáleného hudebníka a divadelníka Antonína Šmardu.

Program příští čtvrtek v devatenáct hodin zahájí oceňované představení Mrzák Inishmaanský břeclavského souboru Břetislav. Diváci se tak nabaží černého irského humoru.

Den na to ve stejný čas snesou ochotníci z Hanácké scény v Kojetíně Modré z nebe, Komedie francouzského dramatika Marca Camolettiho přinese lehký humor z prostředí letadel, letušek a letových řádů.

Sobotní večer pak opět o půl osmé večer nabídne Gogolovu satiru Revizor, s níž sklízí úspěch „Mrštíci" z Boleradic.

„Návštěvnost festivalu se drží stále svého standardu. Na divadelníky z Boleradic však bývá vždycky plno. To je pravidlo. Oblíbené jsou ale taky pohádky pro děti," doplnila Ondrová.

Na ně se dostane právě v neděli čtvrtého listopadu, kdy do Hustopečí přijede Divadlo Stodola z Jiříkovic. Ochotníci od Brna sehrají známou filmovou pohádku plnou tanců a zpěvu Princové jsou na draka.

Večerní představení brněnského souboru Na Dlani čtyřdenní přehlídku uzavře známou komedií Poprask na laguně Itala Carla Goldoniho.

Předprodej vstupenek je k mání v domě U Synků.

PETR VLASÁK