O deset let později se k Palavánku přidala i Palavěnka, jejíž základnu tvoří děti z mateřských škol a z prvních a druhých tříd škol základních.

Oba soubory se pod vedením obětavých vedoucích, většinou učitelek a dlouholetých členek Národopisného spolku Pálava, věnují oživení a udržení folklórní tradice a zvyků hanáckého Slovácka i folklóru, který si s sebou na Mikulovsko přinesli lidé z jiných národopisných oblastí po roce 1945.

Připomenout si založení těchto dvou souborů mohou jejich příznivci už tuto sobotu. A to v zámeckém sále v Mikulově.
Komponovaný pořad s názvem Dětský rok v písních a tancích, jehož autorkou je právě zakladatelka Palavánku Zlatislava Krůzová, začne v pět hodin odpoledne.

Návštěvníci akce se mohou těšit na Blažejskou koledu, kyjovské skočné, pásma Na pastvě, Zima, zima, zimička nebo Pověst o tatarské princezně. Oslavovat nebudou jen současní členové. V programu se se svými pásmy představí i bývalí tanečníci a zpěváci.

Přečtěte si také: Zpěváček byl letos rekordní

Na jevišti vystoupí i cimbálová muzika Píšťalenka a tanečníci z Národopisného spolku Pálava. Jejich láska k lidové hudbě a folklóru je totiž celoživotní.

Jih Moravy je v povědomí lidí i dnes spojen s veselou písničkou, tanci a dětskými hrami, které zde díky Palavěnce a Palavánku stále žijí.

MARTINA DAŇKOVÁ