„Snad každý, kdo měl to štěstí a mohl se procházet ojedinělou krajinou v okolí vinařského města Mikulova, zatoužil vzít do ruky uhel, štětec či fotoaparát a zvěčnit tyto neopakovatelné chvíle prosycené zářivým světlem,“ říká Koštial. Svému koníčku se věnuje téměř třicet let.
Fascinuje ho hlavně pomíjivost okamžiku. „Jen během fotografování přírody si člověk uvědomí, jak je čas relativní, jak rychle se mění světlo a když promarní ten správný záběr, nemá šanci jej ničím nahradit,“ přibližuje své pocity.
Když mu před objektivem nepózuje okolí Pálavy, zaměřuje se na architekturu. Láká ho také makrofotografie. „Většina vystavených snímků vznikla do roku 2007. V současné době už téměř vůbec nefotím, při starostování mlčí múzy,“ přiznává první muž Mikulova. K fotografování ho připoutal švagr, který vlastnil fotolaboratoř a sám také fotil.
„Odvahu jít s mými snímky ven našel až Petr Marcinčák s manželkou, když si jimi vyzdobili hotel,“ dodává. Od té doby svoji tvorbu představil několikrát ve slovenské Galantě nebo v brněnské Vingallery. Na Vinohradech vystavuje poprvé. Místo pro jeho fotografie to je však víc než symbolické.
Ulice podle měst
Když se v Brně plánovalo v prostoru, kde odpradávna stávaly vinohrady, nové sídliště, jeho název se přímo nabízel. Jednotlivé ulice Vinohrad navíc dodnes nesou jména moravských měst, nechybí mezi nimi Mikulovská, Valtická nebo třeba Velkopavlovická.
„Fotografie pana Koštiala přesně ladily s naší představou, jak oslavit třicáté výročí Vinohrad,“ sděluje ředitel Kulturního, vzdělávacího a informačního centra Brno – Vinohrady Libor Štursa.
Koštialovy snímky budou ve Společenském sále na Pálavském náměstí k vidění v neděli osmnáctého prosince. „Tento den chystáme celodenní vánoční program pro děti i dospělé. Výstavu ale zpřístupníme i na přání, a to po telefonické domluvě na čísle 734 372 595,“ doplňuje Štursa.
DANA SMRČKOVÁ