Techsport před lety nechal vybudovat naučnou stezku se šestadvaceti zastaveními. Nedávno na ní také nechali členové této organizace postavit malou architektonickou stavbu věnovanou třem vinařských patronům. „Je odtud krásný pohled na Boleradice a zároveň se sochy nacházejí blízko staroslovanského pohřebiště právě z doby druhé poloviny devátého století, kdy k nám tito věrozvěstové přišli,“ poodhalil jeden z důvodů zhotovení sousoší člen Techsportu Jan Horák.

Ve slavnostní den zavítal na kopec požehnat sochám i boleradický farář Rudolf Zbožínek. „Je to moc hezké místo, lidé odtud mají rozhled na velkou část Moravy. Sochy sem určitě pasují, a jak jsem se díval, vypadá to velmi dobře. Je to symbol tradice, která má tady na Moravě velmi hluboké opodstatnění,“ pochválil nápad Zbožínek.

V neděli odpoledne se u sousoší sešly desítky lidí. Připraven pro ně byl i doprovodný program v podání mužáků z Klobouk u Brna a dechového tria z Boleradic. „Myslím si, že sousoší Cyrila a Metoděje je vhodným doplněním naučné stezky, na které stojí i nová rozhledna. Jestliže tam se člověk povznese k Bohu blíž, tak u těchto soch se může trochu zamyslet při pohledu na obec. Především o takový těch věcech lidský a pozemských,“ dodal na slavnosti boleradický starosta Jan Koráb.

Podle něj mají sochy i určitou symboliku. „Věrozvěstové tehdy nepřinesli na Moravu jen víru, ale i sjednocení. A myslím si, že současná společnost i tady v Boleradicích tu jednotu myšlenek a činů potřebuje,“ cítil Koráb.