„V kalendáři, který dostane každý student a pracovník obou škol, rozvedeme spolupráci škol na konkrétní měsíce nového školního roku. Lidé budou tedy neustále vědět, co se kdy chystá,“ vysvětluje gymnaziální učitelka Marie Šmídová, která za celým projektem od začátku stojí. Jak dodala, výtvarné práce studentů budou moci lidé vidět také na dvou putovních výstavách.

„V září budeme díla představovat v Senici a v listopadu pak ve Velkých Pavlovicích,“ láká Šmídová na obrazy od malířů z obou škol, kteří za svými uměleckými objekty, a nebo za načerpáním zkušeností, objíždějí celé Břeclavsko.

„Chceme, aby naši kamarádi ze Senice poznali kus našeho regionu. Zařadili jsme proto i zájezd do Pavlova nebo Dolních Věstonic. Stejně tak jsme navštívili i břeclavskou Galerii 99,“ potvrzuje Šmídová s tím, že jedné výtvarné dílny se zúčastnil dokonce břeclavský malíř Antonín Vojtek.

Malování nebo kreslení však není jediným cílem setkávání mladých nadaných umělců.

„Při společných dílnách si studenti sdělí informace o svých rodinách, úrovní života a kulturních památkách země. Vzniknou nová přátelství, mladí lidé mohou vyjadřovat své názory na život nejen ve svých zemích, ale i v Evropě a celém světě,“ zamýšlí se učitelka. Jak dodává, věří, že projekt, který dotuje z části také Evropská unie, město Velké Pavlovice a tamější gymnázium, pomůže i k utužování vztahů mezi Čechy a Slováky.