Členové Divadla Bedřicha Kaněry se jí zúčastnili již po šesté a se svou hrou autora Daniela Charmse Z dějin ruské literatury zaujali nejen publikum, ale hlavně porotu.

„Na přehlídku jsme jeli se dvěma představeními. Prvním byla autorská hra našich absolventů nazvaná Rošáda, což je etuda o sousedských vztazích v jednom činžovním domě. Vítěznému představení Z dějin ruské literatury byla předlohou kniha Čtyřnohá vrána a nové taškařice,“ prozrazuje režisérka studentského Divadla Bedřicha Kaněry Dana Vilímková, která ochotníky vede úspěšně už více než šest let.

Jak prozradila, diváci jejich nové hry se v podstatě také zapojují do dění na jevišti. „Připravili jsme kratičké absurdní příběhy, které se vlastně nestaly. Je to legrace ruských klasiků. Hra je udělaná formou arény, jak to bývalo například v řeckém divadle,“ říká režisérka s tím, že se jedná o kavárnu, jejíž součástí diváci jsou. Mladí ruští umělci si v ní vykládají o svých příbězích.

„Je to trochu jiná forma divadla, více komorní. Ale je pravda, že na přehlídce měli diváci skutečně pocit, že jsou součástí divadelní scény,“ usmívá se Vilímková, jež na přehlídce získala také diplom za koncepční vedení souboru, a nezapomíná dodat, že jde i trochu o improvizaci. Když se totiž herci povede přijít dvakrát na stejné místo, tak komunikuje i s divákem. A to má u publika úspěch.

„Studenti měli samozřejmě velkou radost, že jsme uspěli. A já také. Dostali jsme doporučení na celostátní přehlídku Mladá scéna do Ústí nad Orlicí, takže musíme počkat do dubna, jestli nás programová rada vybere. Bylo by to skvělé, už třeba kvůli prestiži školy. Hru jsme zkoušeli asi tři měsíce, ale o dost intenzivněji,“ uvádí režisérka, se kterou v současné době spolupracuje už třiatřicet studentů obchodní akademie. Ne všichni jako herci, řada z nich se věnuje i dalším nezbytným činnostem kolem divadla. A zapojují se i bývalí studenti, kteří píší hry.

Drží pospolu

„O amatérské divadlo je naštěstí pořád velký zájem. Když jsme začínali, hrálo čtrnáct studentů. Dnes je nás více než dvojnásobek. Drží hodně pospolu,“ má radost režisérka.

Kdo by chtěl vidět mladé divadelníky přímo v akci, má šanci už příští týden. V sobotu devátého dubna totiž studenti vystoupí v Břeclavi hned dvakrát. „Pozvali jsme dokonce Janu Kaněrovou, po jejímž manželovi jsme naše školní divadlo pojmenovali. Rozhodli jsme se, že zahrajeme obě naše úspěšná představení, tedy Veselé paničky windsorské a Z dějin ruské literatury,“ láká na hry, které mají u diváků velký úspěch.

V kině Koruna začínají Veselé paničky windsorské čtvrt hodiny před třetí odpoledne. Novinku a vítěznou hru z přehlídky pak představí studenti v šest hodin v podvečer v aule obchodní akademie. Tam totiž bude ta správná atmosféra a prostor na improvizaci.