O doprovodný hudební program se postarají izraelský zpěvák Benjamin Zigmund, houslista Jiří Vrbka a na kontrabas zahraje Aleš Čech. „Ludvík Cejp je sochař, který vytváří díla, jež se dají zapojit do elektřiny. Jeho bratr je akademickým malířem a v synagoze vystavuje obrazy, stejně jako brněnský malíř Libor Jaroš. Ten se zaměřuje na subjektivní tvorbu. Všichni autoři vytvářejí svá díla ze zbytkových organických materiálů," přiblížila tvorbu umělců kurátorka výstavy Dana Massowová.

A pokračovala. „Portfolio autorů nám přišlo velmi zajímavé. Navíc se určitým způsobem zabývají náboženstvím a do synagogy se hodí," zmínila Massovová. Výstava děl trojice umělců potrvá v Mikulově až do čtrnáctého září.

Znovuotevřená synagoga, která se po rekonstrukci vrátila k podobě zpřed roku 1938, tak nyní bude opět žít kulturním životem. „Plánujeme sezónní výstavy, ale také naučné programy o židovství. Na podzim chystáme workshopy pro školní skupiny i pravidelné přednášky o judaismu. V plánu máme rovněž akce, které budou součástí Dnů židovské kultury," přiblížila chystané programy Massowová.

V tak zvané Horní synagoze, jejíž původ se datuje do šestnáctého století, je nyní k vidění také stálá expozice věnovaná slavnému rabbi Löwovi a židovské vzdělanosti na Moravě.

VÁCLAV PETRŮ