Nový příběh Bruce Waynea s Robertem Pattinsonem v hlavní roli provázela velká očekávání násobená netrpělivostí kvůli odsouvaným premiérám během pandemie. Teď je film zdůrazňující určitý člen „The“ v titulu (The Batman) v kinech. Město Gotham je oficiálně zbaveno drogového padoucha, ve skutečnosti se ale dál zmítá v marasmu, a to hlubším, než se navenek jeví. To předznamená už úvodní scéna s první (a zdaleka ne poslední) brutální vraždou, jejíž obětí je starosta.

Zkorumpovaný Gotham

Bezmála tříhodinová podívaná si žádá kromě temného noirového obalu a hudebního nářezu také odpovídající obsah – a tam už má snímek trochu slabiny. Je pravda, že měřit síly s Batmanem Michaela Keatona a nedostižným padouchem Jacka Nicholsona od Tima Burtona z roku 1989 a s Temným rytířem Christophera Nolana nebylo snadné. Nového Batmana ovšem zrazují dvě věci – délka a scénář nahuštěný nepříliš originálními motivy.

Robert Pattinson jako nový Batman
Studia Warner Bros či Disney dala stopku Rusku. Kina neuvidí Batmana a další

Scenáristé (režisér Matt Reeves a Peter Craig) umně poskládali kompilaci obligátních témat - temné politické podsvětí, bordely, finanční tunelování a korupce kam se podíváš. Od starosty přes městskou policii až po státního návladního a jeden nevinný „fond“. Každý na někoho něco ví, a tak si jdou hoši na ruku. Do toho přimíchali sexuální obtěžování, černou starostku a bezmála biblické finále.

Upírsky unylý Bruce

Dynamiku filmu určuje záhadný Riddler, který zkorumpované, navenek korektní chlapíky nelítostně vraždí. Dává o sobě vědět formou nevkusných karnevalových pozvánek se zašifrovanými hádankami adresovanými Batmanovi, s nímž hraje psychologickou hru na to, zda objeví včas budoucí oběť.

Reeves drží Batmana v komiksové potemnělé stylizaci, zároveň ale servíruje realisticky zkažené město současnosti, v němž má osudovou roli i minulost Bruceovy rodiny. Svým laděním i charakterem vraha má film blízko k existenciálním thrillerům Davida Finchera, na jehož zabijáka trestajícího aktéry sedmera hříchů (Sedm) si nelze nevzpomenout.

Jamie Dornan a Caitriona Balfeová jako Buddyho rodiče
Obecná škola po irsku. Branaghův snímek vypráví o dětství v Belfastu

Potíž je v tom, že setrvalá temnota v ulicích Gothamu i duších většiny postav bičovaná nekonečnými proudy deště a rámovaná chmurnými hudebními motivy se po určité době omrzí. Stejně jako dlouhé pohledy Roberta Pattinsona v titulní roli, jenž víc než rozporuplného hrdinu připomíná svého bledého upíra ze Stmívání, v lepším případě vyhořelého fetujícího rockera.

Výtečné obsazení

Zato ostatní obsazení zaslouží pochvalu: k nepoznání namaskovaný Colin Farrel jako Tučňák, John Turturro alias muž dvojí tváře Falcone, Jeffrey Wright v roli detektivního poručíka Gordona i Andy Serkis, který zdatně vystřídal Michaela Cainea v roli Alfreda.

Pravověrní fanoušci si tříhodinovou jízdu noirovým městem, při níž se hrdina musí rozhodnout, zda ho opustí, nebo zůstane, spolu s Nirvanou bezesporu užijí. I když Joker, trefující se rovněž do zkažených struktur, byl přesvědčivější. Ti ostatní si možná raději počkají na Killera od Davida Finchera, kterého konečně díky Netflixu dotáhne. Doufejme, že bude kratší.