„Jde o spojení různých témat, technik i národností. Věra Nohelová se ve své hustopečské dílně celoživotně věnuje litografiím výtvarných děl různých umělců. Vedle českých výtvarníků, jako například Bohuslava Reyneka či Jaroslava Kadlece a Jaroslava Šerých jde často o díla umělců ze střední a východní Evropy," říká ředitelka hustopečského muzea a galerie Soňa Nezhodová.

Ruská malířka Atkarskaya absolvovala Polygrafický institut v Moskvě. Do Hustopečí přivezla díla ovlivněná ruskými a českými hudebními skladateli a básníky. Vídeňská rodačka Prandstätterová ukazuje své koláže, vytvořené z různých materiálů. Inspiraci si vzala nejen z výtvarného umění, ale i z literatury, hudby a tance.

„Ústředním tématem její umělecké tvorby je překračování hranic a komunikace s různými kulturami. K jejím největším počinům patřil indicko-rakouský projekt Život barev a umělecko-kulturní most mezi Súdánem a Rakouskem," uvádí Nezhodová.

Na vernisáž přijela do Hustopečí i ředitelka Okresního muzea ve Vídni-Meidlingu Vladimira Bousska. Za výstavou stojí několikaletá spolupráce s vídeňskými kolegy.

„Konkrétně mezi vídeňskou kurátorkou soudobého umění Silvií Konrad a Městským muzeem a galerií Hustopeče. Z této spolupráce už v minulých letech vzešel projekt Bouře, burčák a vzdor – Sturm und Drang a prezentace hustopečské výtvarnické skupiny Alfons Hustopeče ve vídeňské galerii Kabelwerk pod názvem Identities," dodává Nezhodová.

Výstava tří Věr je v Hustopečích k vidění do 1. září.

PŘEMYSL SPĚVÁK