Příznivce kvalitního vína, inteligentní hudební zábavy a neopakovatelných zážitků rozhodně potěší kombinace komorního koncertu bratrů Ebenů v jedinečném prostředí popického vinařství Sonberk.

V pátek o půl sedmé večer otevře moderní vinařský areál svou hlavní bránu. Předkapela uBer začne hrát od sedmi, hlavní hudební hvězdy pak hodinu na to. Omezený počet vstupenek je k dispozici přes emailovou adresu vinařství.

Stingův kytarista

Byť je unikátní starobylá vinice Sonberk v Popicích známá již od osmého století, kdy si její produkty chválili i Jagellonci na českém trůnu, v současnosti jde o vinařství těžící z krásy a úrodnosti Mikulovska, které splňuje všechny atributy moderní výroby vína. Ta spočívá v návratu k individuálnímu a pečlivému přístupu jak k hroznům, tak k vznikajícímu nápoji.

Sídlo Sonberku s jedinečným výhledem navíc nabízí skvělé prostředí pro umělecké zážitky, například vloni tam vystoupil Stingův dvorní kytarista Dominic Miller.

Bratři Ebenové, známé české hudební trio, sestává z bratrů Kryštofa, Marka a Davida. Hudba synů skladatele Petra Ebena a synovců Ilji Hurníka nelze žánrově dost dobře zařadit.

Nejvíce jsou ale cítit vlivy klasiky, folku, rocku a jazzu. Nezaměnitelné jsou však také hravé a vtipné texty jejich plachých písní, které notami a skvostnou češtinou zdobí šéf a kytarista kapely Marek. Ten je ve svých pětapadesáti letech zejména vyhledávaným moderátorem a hercem.

O tři roky starší klavírista a flétnista Kryštof je naopak uznávaným matematikem, o osm let mladší klarinetista a saxofonista David se zase jako jediný z bratrů profesionálně hudbou živí. Vystudoval konzervatoř a vede svůj mužský pěvecký sbor Schola Gregoriana Pragensis. Jako hlavní vlivy na nezařaditelný „ebenovský" zvuk bratři přiznávají kromě klasické hudby i tvorbu Franka Zappy, jazz či country. Málokdo totiž ví, že starší bratři spolu v sedmdesátých letech začínali v country kapelách Wyjou či Rošambo a v roce 1979 dokonce uspěli v trampsko – folkové soutěži Porta.

Deska Chlebíčky

První řádné album trojice vydala pod názvem Malé písně do tmy už v roce 1984. Až za dalších jedenáct let z popudu Zdeňka Vřešťála a Karla Plíhala došlo na pokračování s titulem Tichá domácnost. Na něm se podíleli hudebníci kapely Etc…, vynikající kontrabasista Jaromír Honzák či zpěvačka Iva Bittová.

Na nejúspěšnější album Já na tom dělám se stejnojmenným hitem pak fanoušci čekali dalších sedm let. S rozšířenou sestavou před čtyřmi lety vydali Ebenové svou poslední desku Chlebíčky.

PETR VLASÁK