„Sama vím, jak je těžké najít prostor a přízeň galerie, aby člověk své práce poprvé někde ukázal. Rozhodla jsem se tak, že začínajícím autorům tuto příležitost poskytnu," zdůvodnila unikátní výstavu majitelka Eframu Sylva Chludilová, která svou galerii před deseti lety zakládala.

Letošní Made in Mikulov je podle Chludilové opět velmi rozmanitý. Kromě kresby, malby a grafiky se představují také fotografové nebo šperkařky. K vidění jsou mezi díly třiadvaceti nadšenců z Mikulova a okolí také dřevořezby, mozaiky či instalace a nové techniky, které si autoři vymýšlejí sami.

„Rok od roku jsou profesionálnější, odvážnější a originálnější. Jeden pán například dělá asambláže z nalezených starých věcí, které dokresluje a doplňuje směsí lepidla a bláta, jež vypadá jako kámen," pochvalovala si galeristka vývoj akce i výtvarníků.

Na Made in Mikulov nerozhoduje kromě formy a zkušeností ani věk. Nejmladší výtvarnici je třináct, nejstarším účastníkem je zhruba sedmdesátiletý řezbář.

Jednou z vystavujících je i studentka učitelství výtvarné výchovy a šperkařka Markéta Krejčí z Moravského Žižkova. Ta v Eframu představuje část své bakalářské práce, která se věnuje současnému českému šperku. „Od malička jsem chtěla být učitelkou a nyní, když se věnuji i šperkům, by bylo krásné spojit obě dvě mé záliby. Tvořit i vyučovat šperk, to je můj sen," usmívala se.

Výstava, jež trhá návštěvnické rekordy, je k vidění do sedmnáctého března. Kromě pondělí má otevřeno denně od třinácti do sedmnácti hodin. Část z prací je na prodej.