„Akce se konala v rámci představení jednotlivých regionů České republiky. Ukázali jsme tamním návštěvníkům naše tradice. Navíc součástí byla i přednáška Jitky Matuszkové z Národního památkového ústavu v Brně, která mluvila o Podluží v proměnách času,“ popisuje zajímavou akci vedoucí krúžku František Kobzík.

Pohárek se v Praze představil s uceleným pásmem. „Předvedli jsme část programu, kterým jsme slavili loni páté výročí. Byla to vlastně svatba, tedy námluvy, rozmlouvání rodičů ženichovi nevěstu, samotná svatba, stěhování, ale i odvod na vojnu a další maličkosti, které se k tomu vážou. A samozřejmě nemohly chybět hody,“ doplňuje Kobzík, kterého velmi potěšilo, že si do letohrádku našlo cestu velké množství lidí a hlavně také rodáků z Břeclavska, kterým se podle jeho slov program velice zamlouval.

„Ohlas by vynikající, o našem vystoupení jsme se snažili informovat všechny Podlužáky, kteří v Praze žijí. Navíc tam přišli i milovníci folkloru, členové pražského krúžku, a dokonce přijela i babička z Dolních Bojanovic, která žije v Praze,“ směje se vedoucí týneckého krúžku.

Po vystoupení Pohárku následovala ochutnávka podlužáckých specialit. „Přivezli jsme do Prahy víno od nejlepších podlužáckých vinařů, měli jsme samozřejmě koláčky, boží milosti, klobásky, okurky,“ vyjmenovává dobroty s tím, že večer byla na pořadu beseda u cimbálu.

Členy folklorního krúžku navíc doprovázela cimbálová muzika OLiNa z Hodonína a zazpíval i Karel Čapka z Hrušek. „Myslím si, že všichni byli mile překvapení. I když jsme tam měli drobné chybičky, k folkloru to prostě patří. A moc nás potěšilo, že nás tamní krúžek přijal dobře,“ byl rád.