„Bylo to naknap, hlavně kvůli pokročilé době. Ve čtyři hodiny odpoledne je tma. Už je holt trošku po sezóně,“ usmíval se sedmašedesátiletý Antonín Suchan, který je v republice vyhlášený umělec.
Je členem Unie výtvarných umělců České republiky a jeho plastikami se chlubí spousta známých osobností – například ministr financí Miroslav Kalousek či prezident Václav Klaus.

V Lednici se nechal inspirovat lázeňskou vodou. Jeho dílo – Srdce pramenů – představuje gejzír se speciálním kamenem krupníkem zasazeným ve středu dřevěného díla.

Jeho kolegyně Romana Krestýnová přiznává, že šestičlenná parta sochařů ze Šumperska zvažovala účast na lednickém sympóziu. „Tyto akce jsou obvyklejší v létě. Ale bylo to v pohodě. Zase tak moc velká zima ještě nebyla a při práci se člověk zahřeje,“ říká šestatřicetiletá sochařka. Včera ještě na poslední chvíli přemýšlela, jak svůj výtvor pojmenuje. „Měla by to být koupel ve vodě nebo dívka na vlně. Přesně ještě nevím,“ přemítá Krestýnová, která ještě pro téměř hotové dílo chystá povrchovou úpravu. Impregnace je podle ní nutná, jelikož se sochy mají stát součástí zahrady v lázeňském areálu.

Co do počtu vytvořených děl je z umělců s nadsázkou nejšikovnější Jaroslav Pecháček. „Je to tím, že pracuji pouze s motorovou pilou,“ říká Pecháček. Jeho čtyři menší výtvory, jak říká, alespoň pomohou dobré věci. Výtěžek z jejich zítřejší dražby připadne na zakoupení vybavení do lednické školky.