„Chtěl jsem jsi do důchodu udělat radost. Není to však podnikání, kterým by se dali vydělávat peníze," přiznává.

V prostorách nové galerie je nyní k vidění první výstava obrazů, plastik a keramiky. S valtickým kulturním stánkem má ovšem milovník umění do budoucna další plány. „Dali jsem si s manželkou cíl, že uděláme z galerie kulturní a společenské místo," prozrazuje Schneider.

Partnerem při jejich záměrech je především město Valtice. „Nabízí se nám tak možnost spolupráce. Proto jsme přislíbili, že v galerii uspořádáme každý rok výstavu, která by byla věnovaná Valticím," upřesňuje.

Pokud bude k dispozici dostatek materiálů, mohou se lidé těšit na řadu tématických výstav. Ať už o valtickém statku nebo živnostech a podnikání ve Valticích. „K tomu existuje spousta dokumentů z dob první republiky až po současnost," přibližuje nadšenec.

Hlavní snahou manželů Schneiderových je podpora uměleckého, především výtvarného dění ve Valticích. „To znamená, že se zaměříme na výtvarnou činnost na tamní škole a připravíme tak další výstavy," přibližuje galerista.

Zároveň nechce Valtičan opomenout ani další oblasti kultury. Jakým je bezesporu literatura. „Rád bych otevřel literární kroužek pro děti. Věřím, že mnoho z nich má literární cítění, ale za tuto svou v uvozovkách úchylku se spíše před spolužáky stydí," míní s tím, že mladým nadějným autorům umožní prezentaci jejich prací.

Tím však výčet aktivit valtické Galerie Reistna nekončí. „V budoucnu zde vznikne i keramická dílna. Prostory galerie to podle slov Schneidera umožňují. Mým vzorem byla kdysi dávno akademická dílna v Paříži," poodhaluje muž další ze svých úkolů, které si předsevzal.

Dílnu přitom zaštítí významní keramici. „Tato činnost je reálná až v příští sezóně. Zatím nám schází pouze keramické pece," říká.

Majitel valtické galerie počítá i s keramickými dny, autorskými večery nebo komorními koncerty. „Ty se budou konat ve druhém patře galerie. Kapacita je ovšem omezená. Vejde se tam čtyřicet maximálně padesát návštěvníků," upozorňuje.

Premiéru autorského čtení si na konci září odbude Američan John Davis, který do Valtic přijede i s hercem známým z televizního seriálu Ulice Tomášem Valíkem.

K celkovému dojmu kulturního stánku navíc přispěje i vybudování kavárničky, která podle slov manželů Schneiderových ve Valticích chybí.

„Je to všechno běh na dlouhou trať," tvrdí shodně manželé.

První výstavu, kterou mohou lidé až do konce září navštívit každý den, kromě pondělí, vždy od deseti ráno do pěti hodin odpoledne, vystřídá na podzim výstava druhá.

„Bude spojená s valtickou akcí dýňobraní," prozrazuje Schneider, který se kromě galerie navíc věnuje i své další vášni. Sběru cihel a historii cihlářské výroby na Břeclavsku.