Zájem o výuku oproti předchozím ročníkům klesl. „Je opravdu o něco nižší, ale není to způsobeno tím, že by studentů hudby ubývalo. Je to kvůli současné situaci, kdy lidé více šetří. Počet studentů klesl asi jenom o třicet,“ uvedl ředitel školy Mark Niubo, jenž vystudoval hudební vědu.

Součástí letní školy, kterou letos navštěvuje na dvě stě padesát studentů z celé Evropy se zájmem o vážnou hudbu, jsou i dětské třídy. „Umožňujeme rodičům, aby přijeli i s dětmi. Mohou je u nás přihlásit od zhruba pěti let do speciální dětské třídy. Hlavní myšlenkou je, aby se rozvíjela hudebnost i u malých dětí. Třídy jsou dvě. V jedné se učí zpívat a začínají hrát na hudební nástroje. Děti více nadané se pak můžou zapojit do dětského orchestru. To jsou vystoupení, která patří k těm nejatraktivnějším,“ popsal Niubo.

Přáním všech učitelů je, aby se studenti vraceli a zdokonalovali a učili se hudbě, které se budou později věnovat profesionálně nebo i amatérsky. „Většina studentů se opakovaně vrací. Já sám jsem bývalý student,“ poukázal ředitel.

Už jedenadvacet let je letní škola staré hudby ve Valticích. Původně však vznikla o pět let dříve v Kroměříži. „V roce 1989 se celý projekt přesunul do Valtic. V Kroměříži nás už nechtěli. Dělala se stará hudba, duchovní a zpívalo se latinsky a lidé chodili do kostela. V té době se na to hledělo jako na něco nepatřičného,“ popsal počátky školy Niubo.