Pracovní týden končí a nabízí se čas na víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer strávit u televizní či počítačové obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci na Břeclavsku, která se v započínajícím víkendu uskuteční.

Tentokrát vás pozvu na Mezinárodní letní školu staré hudby, jež tento týden kraluje Valticím. Letos dorazilo teoreticky a prakticky zdokonalit své zaujetí klasickou hudbou na tři sta účastníků. Třiadvacátý ročník výjimečného setkání vrcholí v pátek a sobotu, na své si přijdou zejména milovníci barokní hudby, divadla a tance.

Mezinárodní letní škola staré hudby se ve Valticích koná od roku 1989, a patří tak k nejstarším a nejrozsáhlejším kurzům tohoto typu u nás. Původní myšlenka strávit týden v okolí barokního valtického zámku a věnovat se během něj staré hudbě slaví úspěchy dodnes. Každý rok se kurzy rychle plní amatéry i profesionály, kteří touží po výuce erudovanými lektory z celého světa. Mnozí účastníci také využívají možnosti propojení letního týdne s aktivní rodinnou dovolenou, kdy se hudbě nevěnují pouze rodiče, ale i jejich děti. Celá akce se tak odehrává ve výjimečně přátelské atmosféře.

Hlavní výukový program se koná dopoledne. Po obědě přichází na řadu orchestrální a sborové třídy, speciální semináře či přednášky a společná taneční odpoledne. Každý večer se na různých místech zámeckého areálu konají koncerty, na nichž vystupují lektoři a jejich hosté. Závěr týdne je vyhrazený studentským koncertům a dětským vystoupením. Oblíbené jsou také taneční večery, které studenti obohacují folklorními tradicemi z různých zemí. Letos se program zaměřil na objevování společného kulturního dědictví hostitelského regionu.

Flétnou vysekl baroku poklonu Jiří Stivín, zazněla dobová italská a anglická hudba, muzikanti připomněli i tvorbu valtického rodáka Georga Arnolda. Nově se otevřely třídy barokního fagotu a barokní trubky. Atraktivní byl rovněž středeční koncert na palubě lodi plující po kanálech lednického parku. Po setmění takto zahrál na barokní hoboj Marcel Plavec a jeho hosté.

V pátek v sedm večer můžete ve valtickém farním kostele vidět sborový koncert účastníků Mezinárodní letní školy pod vedením německého dirigenta Helmuta Frankeho, Čecha Roberta Huga a jejich hostů. Dvě hodiny na to můžete v nedalekém zámeckém divadle zhlédnout ukázky barokních divadelních her se zpěvy pod uměleckým vedením Francouze Lorenza Charoye.

Účastníci kurzů si neoddechnou ani v sobotu. V sedm večer budou zvát do zámecké jízdárny na taneční podívanou v historických kostýmech a hodinu poté do Španělské konírny na slavnostní koncert všech letošních účastníků. Tím třiadvacátý ročník pro veřejnost uzavřou.

Tento víkend souběžně vrcholí i Kytarový festival v Mikulově, který obsahem a formou značně připomíná valtickou letní školu staré hudby. Podobně do našeho regionu ale jezdí čerpat inspiraci a tvořit také výtvarníci, filmaři či dramaterapeuti. Díky místním krásám a výhodám tu tím pádem i přes léto není o kulturní vyžití nouze. S mírnou škodolibostí se tak raduji, že jsem se nenarodil například v Severočeské hnědouhelné pánvi, ale v kraji vína a slunce.

PETR VLASÁK
Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy