„Vzniklo to zcela náhodně. Před rokem jsme zahajovali výstavu keramiky. A byl tu vystavený takový objekt, který se sice nejmenoval Tři grácie, ale inspiroval nás k této výstavě. Je to takové zajímavé, ale i líbivé téma," usmívá se majitel valtické galerie Reistna Stanislav Schneider.

Břeclavský výtvarník Karel Křivánek nejprve napsal výzvu umělcům, aby se do projektu zapojili. A vytvořili díla na téma Tří grácií. „Vůbec jsme nepočítali s takovým ohlasem. Když bylo čtyřicet účastníků, bylo to akorát, ale vyšplhalo se to až ke stovce. Bylo nemožné to v takovém rozsahu zvládnout, a tak jsme to raději zastavili. A začali přemýšlet, co dál," popisuje Schneider.

Ze zhruba 105 přihlášených děl jich ve valtické galerii vystavují zhruba čtvrtinu. K vidění budou až do 29. září. „Je to taková malá ochutnávka něčeho, co bude následovat. Hlavně se ale jedná o představení místní památky. Při výběru jsme brali v potaz hlavně vzdálenost autorů od Valtic. A snažili se o co největší záběr výtvarného umění," vysvětluje majitel galerie. V ní jsou tak k vidění nejen obrazy, ale i zajímavé sochy a sousoší, práce ze skla, dřeva i hlíny.

To hlavní ovšem teprve přijde. Díla všech přihlášených autorů se totiž v době příštích letních prázdnin ukáží v nově otevřeném multifunkčním centru v lednických jízdárnách. Pak se ojedinělá výstava přestěhuje do mikulovského zámku. Dalším místem, o kterém majitel valtické galerie jedná, je městské muzeum v Břeclavi.

„Pro spokojenost a představení všech přihlášených výtvarníků to bude ideální. Současná výstava v Galerii Reistna jen naznačuje, na co všechno se mohou lidé těšit," upozorňuje Schneider.