„Staré pneumatické varhany už nesloužily tak, jak měly. Proto bylo potřeba je zrekonstruovat. Vyměnili jsme nefunkční trakturu za moderní elektrickou a vyrobili nový hrací stůl,“ popisuje náročnou opravu varhanář Petr Broďák z krnovské firmy, která varhany rekonstruovala.


Byla to náročná a zdlouhavá práce. „Varhany jsme k nám přivezli asi před rokem, samotná oprava pak trvala asi tři čtvrtě roku. Něco takového jsme dělali poprvé po deseti nebo patnácti letech. Jinak jen vyrábíme nové varhany do kostelů, škol i koncertních síní,“ říká zkušený varhanář.


Břeclavské varhany podle něj nejsou jedinečné svou velikostí nebo zvukem. „Takových varhan vyrobíme spoustu. Tyto varhany ale byly na výstavě v roce třiapadesát. Navíc jsou to jedny ze tří na jižní Moravě, které jsou v hudební škole,“ snaží se přiblížit Broďák.


Se svými pomocníky bude do příštího úterý zrekonstruované varhany instalovat. Tím ale titěrná práce nekončí. „Pak sem přijedou další pracovníci, kteří budou nástroj intonačně vyrovnávat a poté ladit. Sál je totiž malý, proto není potřeba, aby měly varhany takovou sílu jako někde v chrámu. to by posluchače brzo bolely uši a nebylo by jim to příjemné,“ vysvětluje.