„Učil jsem v Praze a na jižní Moravu jsem se stěhoval kvůli své ženě Tereze, která z Mikulova pochází. Nevím, jestli je to město inspirativní, ale je velmi příjemné a dýchá z něj genius loci. I proto při našich vizích do budoucna neuvažujeme o změně místa," přiznal na úvod umělecký designér.

Spolu se svou ženou si v březnu blízko mikulovského Náměstí otevřeli kavárnu Büro. „Rozhodně nemáme kavárenské ambice. Původně jsme sídlili u židovského hřbitova. Pak jsme se přesunuli, Daniel objevil unikátní stroj na presso a výbornou kávu. Z malé prodejní galerie a kanceláře se tak stala i veřejná kavárna. Máme totiž kolem sebe v Mikulově i mimo něj okruh lidí, s kterými se chceme setkávat. Základ ale tvoří Danielovy vystavené věci, které si v Büro můžou zájemci prohlédnout," osvětlila vznik vyhledávaného podniku Tereza Pirščová Brichtová.

Křehký Mikulov

Piršč se dostal na mapu art designu díky svým pracím. Mikulov se stal pomyslnou odbočkou slavného Designbloku díky Pirščům. Ti totiž letos už podruhé ve městě uspořádali výstavu Křehký Mikulov.

„Na velké festivaly a jména českého designu jsme přímo napojení přátelskými vazbami. Přirozeně tak vyplynula potřeba udělat něco i na jihu. Když za námi přijeli a zrovna probíhala Dílna, byli doslova unešení. Lednicko valtický areál je u nás všeobecně známý, Mikulov ale lidé objevují postupně," pokračovala Pirščová.

Originalita Pirščových prací nespočívá pouze v nápadech, ale také v technologii. Ta se od klasické výroby liší. Vzniká podle sádrových odlitků, na něž autor klade důraz, a vypaluje se v pecích při teplotách dosahujících až 900° Celsia.

Výtvarník a designér Daniel Piršč s jednou ze svých porcelánových váz.

„Za každým vyrobeným kusem jsou hodiny ruční práce. Tím se vázy, lžíce nebo světla liší od průmyslové výroby. Ta je sice levná, ale uniformní a nekvalitní. Jak zpracováním, tak materiálem," dodal šestačtyřicetiletý vedoucí ateliéru keramiky a porcelánu na bratislavské umělecké škole.

Většina výrobků s jeho rukopisem je čistě bílá nebo s platinovou či zlatou úpravou. Jejich ceny se pohybují různě, přesto jsou podle slov sympatického páru dostupné všem. „Slánky a věci do kuchyně se pohybují v řádu stovek korun. Do Büra ale chodí i studenti, kteří se skládají na vázy za tisíce," vzkázal výtvarník, který vystavoval i na šanghajském EXPO.

Světla a koncerty

Po sérii tapet s prostorovým porcelánovým vzorem se nyní Piršč věnuje výrobě nové série svítidel. Na konci příští sezóny chce s ženou v Mikulově otevřít ateliér s prostorem pro koncerty. S těmi už začal přímo na chodníku před kavárnou. Správný prostor pro ně totiž kytaristovi a zpěvákovi kapely Tři lotři v Mikulově chybí.