Zápletku o smrti ženy a následné pátrání po vrahovi nabízí Fojtová v nové knize, kterou pojmenovala Tramín s příchutí krve. Jde o detektivku z prostředí jihomoravských vinic, která oficiálně vyšla v úterý.

„Dnes jsem ji dostala do ruky. Mezi vinohrady jsem strávila mládí, takže vinařské znalosti mám. Ovšem přiznám se, že jsem nad námětem chvíli váhala, vnitřně mě nakonec přesvědčilo zařazení děje do rodné oblasti,“ vypráví Fojtová.

Ještě než se čerstvé literární dílo dostalo do rukou čtenářů, nahlédnout do ní směla jen hrstka lidí. A reakce? Kladné.

Fojtová vrhne čtenáře do napětí a nejistoty. Nechá ho udělat si vlastní závěr a nakonec zapůsobí nečekaným koncem.

„Detektivka není nic přímočarého. Je v ní spousta odboček. Snažila jsem se, aby závěr byl překvapivý a snad se mi to podařilo,“ doufá čtyřiašedesátiletá spisovatelka.

Hlavní postavu vytvořila ze zkušeného kriminalisty Otakara Kuby, jenž si přijíždí na jih Moravy odpočinout od všední práce.

Při návštěvě kamarádova sklípku pozná mladou dívku Lucii. Flirtující žena však mizí stejně rychle jako se objevila. Chvíli poté umírá a Kuba je zpět v kolotoči vyšetřování.

Fojtová nad knihou proseděla stovky hodin. První řádky se jí pod prsty objevily loni v říjnu a hotový rukopis odevzdala v dubnu.

„Píšu hlavně přes zimu. V létě si spíše tříbím myšlenky,“ poznamenává Fojtová.

Až šest hodin denně

Když jí jde práce od ruky, stráví psaním denně až šest hodin. Jakmile však musí nápady nahánět, zkrátí dobu nad textem třeba na polovinu.

„I když je téma vinařské, láhev jsem si u práce neotevřela ani jednou. Když píšu, nepiji. A když piji, nepíšu,“ vysvětluje spisovatelka žijící v Novosedlích.

Pero bere do ruky časně ráno. Klidně v pět nebo šest hodin.

„Jsem typ, který když u psaní dělá ještě jiné věci, moc mu to nejde. Odpoledne mám čas a teprve tehdy si mohu načít třeba tu lahvinku,“ říká s úsměvem.

Fojtová představí knihu o víkendu na Pálavském vinobraní, kde se křtu ujme vinař Petr Marcinčák a starosta Mikulova Rostislav Koštial. Křest se uskuteční v sobotu v půl páté odpoledne.