Amatéři z Mikulova a okolí dostali přednost před profesionály. Pěvecký sbor Virtuosi di Mikulov bude vystupovat v hlavním programu inaugurační mše nového kardinála Dominika Duky. V pražském chrámu svatého Víta mu Virtuosi zazpívají mši Missa Solemnis Zdeňka Pololáníka. Jak členové smíšeného sboru přiznávají, na tak významné akci ještě nikdy nevystupovali.

„Už je to potvrzené. Pozvání přišlo přímo od pana kardinála Duky,“ prozradila ve čtvrtek sbormistryně Zuzana Kadlčíková-Pirnerová.

„Je to pro nás velká pocta. Bude to jedna z nejprestižnějších akcí, na kterých jsme kdy zpívali. Ani ve snu by nás nenapadlo, že sbor z malého jihomoravského města dostane příležitost vystupovat při uvedení nového kardinála do funkce,“ navázala šéfka sboru Ivana Gavendová.

Jak přiznala, pro pětačtyřicetičlenné uskupení nadšenců to rozhodně nebude vystoupení jako každé jiné. „Je to velmi zavazující. Budeme teď hodně trénovat a opakovat, abychom to uměli a v Praze se blýskli,“ smála se.

Mikulovským k účasti na významné církevní události pomohla šťastná shoda okolností. Český katolický primas totiž přeje soudobým autorům a Pololáníkovu mši Missa Solemnis si k oslavě svého jmenování kardinálem sám vybral. Dílo ale momentálně mají nazkoušené jen tři soubory v republice. Jedním z nich jsou právě Virtuosi di Mikulov.

„Je to tak, tuto mši jsme loni společně s dalšími dvěma brněnskými sbory u příležitosti autorových šedesátin nastudovali a několikrát uvedli. Mimo jiné i na festivalu Kampanila v Mikulově,“ připomněla Gavendová.

A čím je Pololáníkovo dílo tak výjimečné? „Mše je působivá, krásně vystavěná, prostě nádhera. Muzika je strhující s prvky klasické liturgie, okořeněná až džezovým šmrncem. Není moc soudobých autorů, kteří by psali takové velkolepé mše,“ popisovala Kadlčíková-Pirnerová, která je jedinou profesionálkou v jinak amatérském sboru. Vystudovala totiž Janáčkovu akademii múzických umění.

Virtuosi di Mikulov budou společně s dalšími dvěma sbory novému českému kardinálovi zpívat v chrámu svatého Víta poslední únorovou sobotu. Doprovodí je hradecká filharmonie, se kterou mají na pátek domluvenou zkoušku.

„Bude to velká pocta. Pravděpodobně nejvýznamnější akce, na které budu kdy zpívat. Možná o tom budu jednou vyprávět svým vnoučatům,“ těší se členka sboru Iva Vašicová z Hlohovce. Z trémy strach nemá. „Nervózní bývám tak prvních deset taktů, pak na prostředí a okolnosti zapomenete,“ řekla.

Z oslovení Virtuosi di Mikulov má radost i mikulovský starosta Rostislav Koštial. „Jsem rád, že naše hudební těleso může být na tak významné akci. Opravdu si toho cením, i pro město je to obrovská reklama. Sboru se snažíme se pomáhat, jak můžeme,“ nechal se Koštial slyšet.

Umělecké sdružení Virtuosi di Mikulov vzniklo v roce 1996 jako recesistická skupina, která se záhy přeměnila v komorní smíšený sbor. Ten se za patnáct let své činnosti stal nedílnou součástí mikulovského kulturního života. Je organizátorem řady koncertů, vystupuje v České republice i v zahraničí. V Mikulově také pořádá Mezinárodní festival pěveckých sborů Kampanila.