Pro Vojtka je práce na "klapkách" jakousi tradicí a motivací. "Každý rok se těším na další miniaturní dílo. Proto když i letos na podzim zazvonil telefon, zda budu ochotný projekt a studenty podpořit, rád jsem souhlasil a klapku si k výtvarnému zpracování nechal zaslat," přiblížil.

Jak podotkl, pomáhat mladým umělcům ho zkrátka baví. "Inspirací mi letos bylo Pohansko, kde jsem natáčel dokumentární film. Zrovna tam jsem si udělal působivé studie jak pro nové obrazy, tak i pro tuto klapku," vyprávěl šestaosmdesátiletý Vojtek.

Mikulovská kapela Denwer vydává po letech své vůbec první autorské cédéčko.
Mikulovský DenWer složil klip pro město. Poslechněte si song moravské kapely

Již neodmyslitelně k umělcovým "klapkám" patří motivy a výjevy z jihomoravské krajiny. "Rád ukazuji její krásu, romantiku a pohádkovost," zdůvodnil s tím, že se již těší, až zlínský filmový festival příští rok opět jako host navštíví.

Nyní klapka čeká již jen na autorův podpis a závěrečný lak. "Odesílat ji do Zlína budeme až v novém roce 2021," doplnil Vojtek.

Salon filmových klapek představuje tradiční výstavu filmových klapek, která patří již roky mezi hlavní součást doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Myšlenka vyzvat výtvarníky, aby umělecky zpracovali dřevěnou filmovou klapku, se zrodila už v roce 1998. Každý rok do ní přispívá přes sto dvacet umělců, jejichž díla následně putují do aukce. Výtěžek z ní směřuje na podporu studentů a začínajících mladých tvůrců z České republiky a ze Slovenska.