Herečky Chantal Poullain, Gabriela Vránová a Zuzana Slavíková, trojnásobná mistryně světa v krasojízdě na kole Martina Štěpánková a olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková. Tolik známých a slavných tváří na jednom místě v Břeclavi už dlouho nebylo. A zřejmě ani nebude. Není divu, že se břeclavská synagoga v sobotu zaplnila až téměř k prasknutí.

Malíř Antonín Vojtek v ní představil svůj už desátý kalendář. Do života ho tentokrát uvedla známá věštkyně a jasnovidka Dagmar Kludská.

„Ocitla jsem se v té nejlepší společnosti,“ složila poklonu ostatním patronkám kalendářů z minulých let, které na jubilejní křest přijaly pozvání. Naopak omluvily se první dámy Livia Klausová a Dagmar Havlová, herečka Andrea Čunderlíková a nemocná zpěvačka Hana Ulrychová.

Podle Kludské, která si v synagoze i krátce zavěštila, teď vede do Břeclavi řada nitek. „Nedávno jsem byla v Náchodě, kde se volil muž roku a já jsem byla v porotě. A zvolili jsme toho vašeho Jana Hájka. Takže Břeclav je teď velice moderní,“ smála se teta zpěváka Michala Davida.

Vojtek jí namaloval speciální obraz s výraznýma očima, který si, jak potvrdila, pověsí na stěnu v místnosti, kde věští.

V pestrém programu došlo postupně na všechny pozvané, které si z Břeclavi odvezly řadu dárků. Chantal Poullain se navíc jako kmotra prvního Vojtkova kalendáře dočkala pasování na rytíře vína. Stejně jako majitel společnosti ZFP akademie Vladimír Poljak. Od břeclavské Fosfy pak dostala rodilá Francouzka padesátitisícový šek pro svoji nadaci.

„Velmi se mi líbí obrazy Antonína Vojtka. A dokonce mě zaujalo to, co píše,“ svěřila se Gabriela Vránová, která v synagoze procítěně zarecitovala Vítězslava Nezvala.

To Martina Štěpánková přijela stylově na kole, na kterém absolvovala dokonce i celý rozhovor s Jitkou Vojtkovou. „Je to pro mě čest být jednou z kmoter, protože co kmotra, to osobnost, to dáma. Velmi si vážím toho, že mohu být jednou z nich,“ svěřila se Štěpánková, pro kterou byl návrat do rodného města spojen s nostalgickým vzpomínáním. Za pět let od křtu kalendáře, jehož byla kmotrou, se jí totiž po ukončení závodní kariéry zásadně změnil život.

Barbora Špotáková, která se do Břeclavi vrátila po necelých dvou týdnech, přivezla ukázat diamantovou trofej ze seriálu závodů Diamantové ligy, kterou se jí letos podařilo vyhrát. Že by ji to na Břeclavsko táhlo kvůli dobrému vínu ale nepotvrdila. „Trochu vínečka mám ráda, ale přeci jenom jsem spíše fanoušek plzeňského moku,“ smála se.

Kromě křtu nového kalendáře s Vojtkovými pracemi došlo i na představení nové knihy, kterou břeclavský malíř věnoval všem deseti kmotrám. „Je to kniha o deseti letech s mými kalendáři a kmotrami,“ řekl Vojtek.

K uvolněné náladě přispěla rovněž skupina Medicimbal, která s doprovodem cimbálu zahrála nejen lidové písně, ale i skladby od U2 či Abby. V publiku se objevil také odrostlý Honzík z Arabely Ondřej Kepka, syn Gabriely Vránové.