Kniha je výsledkem malířových procházek po Břeclavi a okolo ní. „Před třemi lety jsem podstoupil operaci srdce. Lékaři mi pak doporučili, abych chodil na dlouhé procházky přírodou. V mé povaze je stále něco dělat, zejména výtvarného, takže jsem s sebou měl pořád skicář,“ popsal vznik nové publikace Antonín Vojtek.

V knize tak naleznou lidé nejen rozmanitou krajinu lužních lesů, ale také krásné břeclavské památky. „Cestou mě napadla slovíčka veršů a básní. A protože krajina pro mě rovná se i žena, tak se tyto myšlenky prolínají,“ dodal k námětům.

Padesátku kreseb a stejný počet veršů vybíral autor přibližně ze dvou stovek svých návrhů. Verše z nové knihy, která nese podtitul Putování okolo Břeclavi, přednesla na vernisáži herečka Gabriela Vránová. Za kmotru si Vojtkovi vybrali další známou herečku Chantal Poullain, která popřála knize šťastnou cestu ke čtenářům.

„Byla první kmotra našeho kalendáře před osmi lety v Rajhradě. A protože je to Moravačka, tak spolu stejně soucítíme,“ dodal k výběru kmotry nové knihy malíř.

V knize kromě kreseb a veršů najdou lidé také několik vět od Jiřího Zahrádky, zpěváka Jožky Černého a spisovatele Jana Kostrhuna.

Ten se zúčastnil i samotného křtu v Praze, na kterém vystoupil s úvodním slovem. „Neznám vášnivěji a radostněji pracujícího člověka. V tomto případě neznám zarputilejšího malíře, výsledkem jehož práce je něžná poezie. Něžná poezie života, které je nám čím dál více potřeba. Protože tenhle svět už pomalu ale jistě přestává být nejen poeticky romantický, ale především vstřícný pro lidi slušné a ochotné a poctivé a velkoryse demokratické,“ seznámil s tvorbou jihomoravského malíře přítomné pražské návštěvníky spisovatel.

S výběrem nejzajímavějších kreseb a veršů z nové knihy se mohou seznámit také lidé v Břeclavi. A to na výstavě, která je ke zhlédnutí ještě tento víkend v malířově Galerii 99.