„V současné době je nás v kapele jedenáct. Z původních členů jsme zůstali čtyři. Kolik se ve Vonici prostřídalo muzikantů? No, mohlo jich být za ty roky téměř třicet,“ nechal se slyšet  umělecký vedoucí a zpěvák Vonice Jan Zaviačič.

Slavnostním večerem provedl hosty svým osobitým způsobem umělecký vedoucí a známý cimbalista ostravské cimbálové muziky Technik Jan Rokyta.

„Výroční koncerty jsme pojali jako setkání s dalšími folklorními hudebníky a soubory, ve kterých jsme hrávali nebo jsme se s nimi potkávali na zájezdech. První koncert jsme uspořádali v roce 1998, na kterém jsme křtili naše první cédéčko,“ uvedl Zaviačič.

Od té doby se koncertů zúčastnila celá řada známých osobností z folklorní oblasti.

Sobotní program kapely, jejíž název označuje ozdobu na klobouku stárků, byl bohatý. Do kulturního domu v Krumvíři přizvala Vonica celou řadu hostů. Vystoupila Varmužova cimbálová muzika, Martin Foretník, Ludmila Kobzíková, Josef Severin, Miloš Janulík, Juraj Pecník, Martin Pecník a Pavel Rokyta. Večerem provázel Jan Rokyta. A kulturák byl vyprodaný.

„Moje žena je krumvířská rodačka. A máme tady přátele z Německa. Jen jsme netušili, jestli taky budou chtít jít. Nevěděl jsem, nakolik jsou obeznámení s naším folklorem,“ tak trochu omlouval svůj pozdní příchod Jaroslav Libicher.

Na Vonici si osobně nejvíc cení dvou zpěváků s barytonem. „Jeden byl Luboš Holý, ten už bohužel nežije, a druhý Martin Foretník,“ vyjmenoval. S manželkou chodí na koncerty v Krumvíři pravidelně.

Z Rakvic zase přicestovala Helena Horáčková. „Nejezdím na takové akce pravidelně. Lákají mě spíš zpívání mužáků. A manžel je kamarád Jožky Severina. Mám ráda jak cimbál, tak dechovku,“ svěřila se žena. Vonicu už viděla několikrát vystupovat.

Podle Zaviačiče je potěšitelné, že tento druh tradiční muziky začíná zajímat mladé lidi. „Je plno kvalitních muzikantů, absolventů konzervatoří, kteří hrají s námi, lidovými muzikanty,“ pochvaluje si folklorista.

Souborová činnost se podle něj spíše soustřeďuje do měst. „Na dědinách to funguje přirozeným živelným způsobem. Drží se tam hody a tyto tradice. Muziky se přesunuly tam, kde je větší koncentrace lidí,“ uvedl Zaviačič.

„Trápí mě ale, že ubývá kapel a souborů, které chtějí budovat regionální repertoár. Ne všichni chtějí dělat akce jako festivaly a koncerty. Muzik je spousta, lidé se v nich různě promíchávají a je to víc na komerční bázi. Hraje se pro zahraniční zájezdy a potírá se regionalita. My se snažíme těmito koncerty udělat radost sobě a lidem, vždy si pozveme zajímavé hosty,“ nechal se slyšet umělecký vedoucí Vonice, která natočila tři cédéčka a na čtyřech dalších doprovázela jiné soubory.