Naposledy se konal předloni a byl ve velkém stylu. Aby ne, když byl jubilejní desátý. Loni si muzika dala přestávku a letos opět potěšila svou hudbou a řadou hostů, jako to má ve zvyku. A tak vzniklo bienále.

„Bylo prodaných čtyři sta míst, ale většinou to nestačí. Počítám, že přišlo kolem čtyř set návštěvníků,“ poznamenal vedoucí cimbálové muziky Vonica Jan Zaviačič.

Lidé, kteří se vypravili v sobotu večer do kulturního domu v Krumvíři, se náramně bavili. Zpěvem je potěšili sólisté Jana Zaviačičová, Martin Foretník či cimbalistka Jana Schejbalová, která zpívá od mládí.

Velkou premiéru si odbyla studentka Janáčkovy akademie muzických umění Alena Knoflíčková, jejíž doménou je spíše muzikál. Dokázala však, že ani folklór jí není cizí a lidé ji za přesvědčivý výkon odměnili dlouhým potleskem. Poprvé zpívala před obecenstvem lidovou píseň a byla to i její první zkušenost v kroji.

Představili se i dva folklorní matadoři, kteří letos oslaví kulaté a půlkulaté narozeniny. Jaroslavu Kováříkovi bude pětaosmdesát a Luboši Holému osmdesát let. Oba si s chutí zazpívali.

Z šakvického Hanýsku přijeli potěšit zpěvem a tanečními kreacemi dva verbíři – osmnáctiletý Marek Kraus a sedmiletý Štěpán Sigmund z Uherčic. Ten se přes svůj ranný věk předvedl jako zkušený profesionál bez nervozity.

Vzácnými hosty byli manželé Rokytovi – Jan a Lisellote, které doprovodil Ostrava Cimbalom Band. Vzácnými proto, že zatímco významný folklorista Jan Rokyta starší se na jednu výjimku účastnil všech výročních koncertů Vonice, jeho syn měl v Krumvíři premiéru. V roce 1991 se totiž odstěhoval do Nizozemska, kde dosud žil. Až letos se vrátil s manželkou Lisellote zpět do České republiky.

„Původ mého a manželčina zájmu pramení z rodinné tradice v tom smyslu, že jsem s rodiči jezdil na jižní Moravu,“ vysvětloval Jan Rokyta mladší, proč se objevil na výročním koncertě Vonice.

Lidem předvedl své umění hry na flétnu, které vystudoval na konzervatoři a prozradil, že je i úspěšný znalec vína. Pyšní se totiž prestižním titulem Master of Wine. „Dodává mi to dostatek respektu u vinařů na jižní Moravě, abych posuzoval jejich vína,“ vylíčil s úsměvem.