Ta se koná v Galerii Konvent až do posledního září a Svatý kopeček přiblíží návštěvníkům z různých úhlů. Z historického i architektonického. „Chtěli bychom návštěvníky navnadit duchovní mystikou, která se line podél křížové cesty," uvedl Petr Czajkowski z Národního památkového ústavu, který se na vzniku výstavy podílel spolu s Fakultou architektury Vysokého učení technického v Brně.
Organizátoři o této chráněné kulturní památce připravili celkem 15 panelů, na kterých je historie kopečku a jeho křížové cesty v různých etapách vývoje. Podrobně zachycené jsou i stavby, jako je například kaple svatého Šebestiána, zvonice, Boží hrob a kaple znázorňující křížovou cestu, které byly nedávno úspěšně zrekonstruované. „Připravili jsme rovněž exkurz do sféry možných vlivů na svatý kopeček ve Varallu a Varese ve Svatých horách mezi Piemontem a Lombardií na severu Itálie," prozradil Czajkowski.
Speciální částí je průřez stavebně-historického a restaurátorského průzkumu, při němž odborníci v uplynulých letech zkoumali vnější i vnitřní omítkové vrstvy nebo maltoviny.
MICHAL HRABAL