Žáci grafika Vladimíra Znamenáka z Hlohovce v posledních letech sbírají jedno ocenění za druhým, a to i na mezinárodních soutěžích. Naposledy se jejich barevné linoryty zaskvěly na Mezinárodní výstavě dětské kresby a grafiky v Havířově, kterou Znamenák v roce 1990 založil.

„Do mého ateliéru pravidelně dochází na patnáct dětí. Porota jich do této soutěže vzala jedenáct a celkem patnáct jejich prací. Cenu primátora města například za svůj linoryt Dlouhý, Široký a Bystrozraký získala Lidka Garčicová z Hlohovce. Ve druhé kategorii od sedmi do osmi let zase uspěl a druhé místo si z Havířova odvezl Radek Prchal z Charvátské Nové Vsi za dílo Myslivec,“ je pyšný na výsledky svých svěřenců Znamenák.

Ten také podotýká, že konkurenci měli jeho žáci obrovskou. „Do soutěže přišly obrázky od 2 718 dětí z různých evropských zemí. Kromě Česka i ze Slovenska, Srbska, Chorvatska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Finska, Taiwanu, Rakouska, Běloruska, Ukrajiny či Polska,“ vyjmenovává hrdý učitel s tím, že obálku a stránky katalogu výstavy zdobí i řada ostatních děl jeho malých svěřenců.

„Šípková Růženka prezentuje autorku Evu Čukovou z Břeclavi. Myslivec zase Radka Prchala. Na přebalu se objevuje i Anděl Valentiny Podškubkové z Lednice a Karkulka Vendulky Čechmánkové z Valtic,“ ukazuje na katalog učitel.

„Jeho“ děti mají velké úspěchy. „Za posledních pět let si z mezinárodních i národních soutěží přivezly na osmnáct ocenění. To je hodně slušné,“ pochvaluje si grafik, který soutěž v Havířově, kde působil jako ředitel jedné ze základních škol, zakládal.

„Soutěž jsem založil ještě jako ředitel základní školy ve Frýdecké ulici v Havířově Bludovicích. Tehdy šlo ještě o národní soutěž a současně i o pokus nahradit totalitní výtvarné soutěže zaměřené především na propagaci tehdejšího režimu. Zároveň jsme chtěli vyzvednout nejen děti, ale také jejich učitele. Právě ti je vedou a dávají jim možnost vyjádřit se, nechají děti pracovat s vlastní fantazií, což je moc důležité,“ popisuje významný grafik, s jakou myšlenkou soutěž, které se nemůžou zúčastnit žáci základních uměleckých škol, vznikla.

Dostal medaili

Za podporu dětí v tvoření zaštítěnou Mezinárodní soutěží kresby a grafiky dostal její zakladatel od tehdejšího ministra školství, mládeže a tělovýchovy dokonce medaili Jana Amose Komenského.

Znamenák se narodil v Charvátské Nové Vsi. „Asi do deseti let jsem však žil na východě Slovenska, můj otec tam byl totiž četníkem. Základní školu jsem ale vychodil v Charvátské Nové Vsi.V Břeclavi jsem potom navštěvoval i gymnázium. Otec byl protikomunisticky naladěný, na vysokou školu jsem se tedy nedostal,“ vzpomíná sympatický grafik, jehož díla zhlédli lidé na výstavách v mnoha evropských zemích.

Po gymnáziu se rozhodl, že bude učit. „Nezačal jsem však tehdy působit v Brněnském ani Zlínském kraji. Dostal jsem až Ostravský. A to konkrétně Těšínsko, což byl bohem zapomenutý kraj,“ nechává nahlédnout do minulosti Znamenák, který ve vesnici, v níž tehdy začal působit, chystá dokonce i výstavu.

V kariéře učitele, jehož vedením prošli i významné osobnosti jako například zpěvák Richard Krajčo, malíř Michal Cimala či bývalý ministr vnitra Martin Pecina, nastal zlom v roce 1970.

„Tehdy mě ze školy vyhodili, protože jsem byl proti příchodu spojeneckých vojsk do republiky. No a poslali mě učit do Havířova, kde jsem nejprve dostal na starost prvňáčky,“ usmívá se grafik, který se právě v téže škole později stal ředitelem.

„Začali nám ubývat děti. Říkal jsem si, že musíme podniknout něco, abych nemusel svoje učitele vyhodit. Proto jsem rodičům nabídl rozšířenou výuku výtvarné a hudební výchovy a založil soutěž. No a po pěti letech se třídy opět začaly plnit,“ říká Znamenák.