Archeologové dohlíží na práce v takzvané staré škole a zkoumají sousední křížovou chodbu. „Stará škola byla západní částí konventu původního premonstrátského kláštera. Nyní zkoumáme křížovou chodbu západního ambitu, kde jsme našli asi čtrnáct pohřbů, zřejmě jde o loucké řeholníky,“ informoval Petr Staněk z brněnské společnosti Archaia, která výzkum zajišťuje.

Odborníci se také prokopávají středověkou navážkou zřejmě z doby stavby kláštera na přelomu dvanáctého a třináctého století. „Poněkud nás překvapilo, že v ní nacházíme mladohradištní střepy z přibližně jedenáctého či dvanáctého století. To může naznačovat, že pod navážkami lze najít stopy po nějakém osídlení, které klášteru předcházelo. Ale to ukáže až další výzkum,“ dodal Staněk.

Takzvanou starou školu nyní město díky evropské dotaci adaptuje na centrum obnovy památek. „Všechny práce by měly být hotové do května 2021. Spolu se sídlem centra tam vzniknou prostory pro konference, výstavy a další aktivity,“ připomněl místostarosta Znojma Jakub Malačka.