Odborový předák Václav Potužník očekává masivní protest. „Zaměstnanci stojí za postupem odborové organizace a podpoří jej tím, že budou odmítat přesčasovou práci ve dnech pracovního klidu, kterou zaměstnavatel vyžaduje. Do doby než bude mzdový vývoj dohodnut,“ uvedl Potužník.

Deník Rovnost oslovil i vedení podniku. To se do středeční uzávěrky k situaci nevyjádřilo. Odboráři tvrdí, že návrh nové kolektivní smlouvy dali managementu v listopadu. Poslední ze čtyř jednání bylo minulý týden. Dohoda? Žádná. Vyjednávači za zaměstnance se dozvěděli, že podnik nemůže požadavkům vyhovět. Obě strany se u stolu setkají po protestu. Tentokrát k jednání zasednou zřejmě i zástupci mateřské společnosti VAG GmbH, sídlící v německém Mannheimu, jež hodonínskou armaturku vlastní.

Odbory chtějí pro pracovníky plošné zvýšení mzdy o dvanáct procent. Vedení nabídlo šest, což představuje zhruba osmnáct stovek. Odboráři to odmítli. „Požadavky odborů jsou v současné době, kdy se naší firmě daří a přijímáme další lidi, pochopitelné. Tři tisíce korun na výplatní pásce přivítá každý,“ svěřil se jeden ze zaměstnanců, který není v odborech a nechtěl uvést jméno.

Podle Potužníka odbory ve firmě přistoupily k akci naposledy před deseti lety. Dohoda tehdy odvrátila stávku.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda uvedl, že pro zaměstnance v současnosti nastala nejlepší doba pro vylepšení výplat za posledních deset let. „Zaměstnanec je pán situace, jeho požadavkům musí zaměstnavatelé vycházet v nebývalé míře vstříc. Hlavní bariérou další expanze průmyslové výroby je totiž nedostatek vhodné pracovní síly,“ upozornil ekonom.

Řada firem v jihomoravském příhraničí podobným situacím předcházela zvyšováním platů už před koncem roku.

Kolektivní vyjednávání o navýšení mezd aktuálně vedou odboráři v Mikulově s firmou Gebauer a Griller Kabeltechnik, která se zaměřuje na kabely do aut a výtahů a zaměstnává kolem 1400 lidí. „Firma od ledna zvýšila mzdy dělníkům, chceme nárůst garantovat i zbylým skupinám zaměstnanců,“ uvedl ve středu krajský šéf odborového svazu KOVO Jiří Grim.

Hůř se vyvíjela před časem situace v Břeclavi, kde stávkou hrozili zaměstnanci vyrábějící autodíly v podniku Linde-Wiemann. Nakonec i díky práci dvou odborových organizací s požadavky v kolektivní smlouvě uspěli.

Situace v armaturce
Odbory: požadují zvýšení mezd o 12 procent
Zaměstnavatel: nabídl plošné zvýšení o 1 800 Kč (6 procent)
Průměrná mzda v podniku: 30 tisíc korun (včetně vedení)
Průměrná mzda ve výrobě: 25-26 tisíc korun (včetně přesčasů a víkendových směn)
Počet pracovníků: 600
Počátky armaturky v Hodoníně: 1881 jako slévárna