„Mrakodrap“ AZ Tower stál osm set milionů korun, má třicet nadzemních a dvě podzemní podlaží. Prohlídky pro veřejnost, o které byl v minulosti velký zájem, skončily s covidovou pandemií. „Správa budovy uvažuje o jejich obnovení, "sdělil Ondřej Stojaspal, předseda Sdružení vlastníků jednotek. Zájemců o návštěvu vyhlídkové plošiny je nespočet.

AZ Tower. InfografikaAZ Tower. Pro zvětšení klikněteZdroj: DENÍK/Markéta Evjáková

„Prohlídky pro zájcemce nyní nepořádáme, byly zastavené v souvislosti s minulou epidemií a v současnosti přemýšlíme nad modelem, který by byl s ohledem na zajištění bezpečnosti návštěvníků a obvyklý provoz budovy vhodný. Prakticky každý týden máme dotazy ohledně návštěvy vyhlídkové plošiny budovy jednotlivci i skupinami osob," uvedl Stojaspal.

Autory vítězného návrhu s názvem Cloud In na možnou podobu střechy AZ Toweru jsou Adam Vácha a Lucie Střeďanská.
Proměna nejvyšší budovy v zemi AZ Toweru v Brně: síťová prolézačka v oblacích

AZ Tower má třicet nadzemních a dvě podzemní podlaží. Budova je navržená jako multifunkční komplex. Ve třípodlažním podstavci jsou umístěny obchody a další komerční prostory. Ve věži jsou pak kanceláře a v horních patrech sedmnáct apartmánů. Neobvyklý tvar budově vtiskla brněnská Architektonická kancelář Burian-Křivinka.

Budova je vybavena třicetimetrovými hloubkovými energetickými pilotami, které díky tepelným čerpadlům v zimě jímají teplo a v létě ochlazují. Celou jižní fasádu výtahové šachty, která má plochu 700 metrů čtverečních, pokrývají fotovoltaické panely, které dodávají elektrickou energii do společných prostor budovy.

Brněnský N Tower, nejvyšší budova v České republice, dostane novou tvář. Takto může vypadat.
Nejvyšší budova v novém: podívejte se, jak se promění brněnský mrakodrap N Tower

„Technologie fotovoltaiky a tepelných čerpadel instalovaných v budově se velmi osvědčily a v dnešní době přestavují znatelnou úsporu provozních nákladů. Náklady na provoz a údržbu těchto technologií jsou v porovnání s jejich přínosem prakticky nevýznamné, žádná větší oprava nebyla potřebná a ani tomu nic nenasvědčuje. V současnosti zvažujeme rozšíření fotovoltaiky a projekt zelené střechy ve čtvrtém podlaží budovy," uvedl Stojaspal.

Za projektem AZ Tower stál brněnský developer Properity a jihlavská developersko-stavební společnost PSJ, která byla generálním dodavatelem stavby. Od roku 2020 vlastní budovu investiční skupina Natland Tomáše Rašky, která ji koupila od firmy Couf trade advokáta Jana Pavelky.