Pro začátečníky, kteří chtějí okusit lezení v přírodě, je ideální cvičná skála Klatte-garten v Lažánkách na Brněnsku. „Nezkušeným lezcům doporučuji udělat první kroky na umělé stěně pod vedením instruktora, a pak teprve skálu,“ uvedl instruktor Radek Lienerth.

Odborné kurzy trenéři doporučují především kvůli osvojení správných návyků. „Mnozí lidé lezou podle toho, co obkoukali na internetu. Spousta samouků tak riskuje vážný úraz,“ vysvětlil instruktor Marek Stehlík z Lezeckých kurzů Brno.

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta EvjákováBaštu pro mírně pokročilé i ostřílené lezce představuje oblast Moravského krasu a Moravských pískovců. „Pískovcové skály jsou sice drsnější na kůži, ale mají větší tření na nohy. Lezci se tak snadno postaví a neujede jim noha. Moravský kras je pak číslo jedna z pohledu kvantity i kvality,“ upřesnil instruktor Jan Šálek z lezecké školy Nadzemí.

Lezecké vyžití pro mírně pokročilé i zkušené nabízí i Jevišovice, Pálava nebo okolí vodní nádrže Dalešice. „Jižní Morava poskytuje velmi příhodný lezecký terén, což dokládá i fakt, že z Brna pochází jeden z nejlepších lezců světa Adam Ondra,“ dodal Lienerth.

Druhy lezení na skaláchSportovní lezení
lezení po sportovních cestách a zdolávání skalních obtíží vlastní silou
Pískovcové lezení
varianta sportovního lezení se zvláštními pravidly a způsoby jištění
Bouldering
druh lezení bez lana na malých skalních blocích nebo nízkých skalách
Drytooling
překonávání skalních partií s mačkami a cepíny (má i svou zimní odnož)