„Obyvatelé Běloruska si procházejí tím, čím jsme si prošli i my, v mnohém ještě horší zkušeností. Lidé tam čelí neuvěřitelnému nátlaku a násilí, které zosobňuje prezident Alexandr Lukašenko. Nejsme zavázaní lidská práva a svobody jenom dodržovat v naší vlasti, ale i hájit všude tam, kde se jich nedostává,“ zdůvodnil na svém facebooku například náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

Podobné důvody vedly k vyvěšení historické vlajky i vedení Kyjova na Hodonínsku. „Kyjov se tak připojil k iniciativě dalších měst, která vyvěšením historické běloruské vlajky vyjadřují podporu občanské společnosti a obětem represe v Bělorusku, především v souvislosti s nedávnými prezidentskými volbami. Bílo-červená vlajka je symbolem svobody a míru, současně odkazuje na pokus Běloruska vyhlásit v roce 1918 nezávislost. Tato vlajka měla nezávislý stát tehdy reprezentovat," napsali na oficiálním facebooku města zástupci tamní radnice.

Ilustrační foto
Kempy na jižní Moravě hlásí víc lidí, přibylo i odpadků

Podporu vyjádřila protestujícím také starostka brněnské městské části Komín Milada Blatná. „Historická běloruská vlajka visí i před naší radnicí. Pocházím z generace, která určitou část života prožila v bývalém režimu, bez možností, které mají dnešní mladí lidé. Pamatuji si, jak nás na podzim roku 1989 těšil a posiloval zájem demokratických zemí o to, co se děje v naší malé zemi, v její cestě ke svobodě. Teď je řada na nás, abychom my podpořili země, kterým jejich vláda v této cestě brání," zdůvodnila na sociální síti Facebook Blatná.