Prakticky nulový je v současné době zájem cestujících o lety z brněnského letiště. Vládní nařízení kvůli aktuální koronavirové pandemii ovlivňují podle představitelů společnosti Letiště Brno chování lidí i dopravců. Společnost Ryanair přistoupila v zimním letovém řádu k přerušení pravidelných linek do italského Bergama i anglického Londýna.

Původně plánovaný let kvůli situaci spojené s koronavirem odložila Brňanka Pavlína Hubačková. „Zvažovala jsem ještě cestu vlakem do Chorvatska, ale vzhledem k nejisté a stále se měnící situaci jsem ji raději vzdala,“ svěřila se mladá žena.

Ilustrační foto.
Už nezvládá nápor turistů. Vytíženou křižovatku u Aqualandu rozšíří o nové pruhy

Právě kvůli nepředvídatelnosti obchodního prostředí v Evropě společnost Ryanair omezila některé spoje včetně těch z brněnského letiště. „Od března by se měla opět rozlétat denně linka do Londýna. Budoucnost linky do Bergama nyní závisí především na vývoji situace v dalších měsících,“ zmínil mluvčí letiště Jakub Splavec.

Podle statistik brněnské letiště letos odbavilo zatím zhruba sedmnáct procent cestujících oproti stejnému období loňského roku. „Letošní odhadovaná ztráta je mezi šedesáti a pětasedmdesáti miliony korun,“ přiblížil Splavec.

Havárie vody v ulici Gajdošova v Brně
Tři dny, tři havárie. Praskající potrubí v Brně: domy ve Svatoplukově bez vody

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Petr Pelc předpokládá pokračování omezení činnosti letiště i v příštím roce. „Jako reálné vidím jeho oživení zase až v létě, kdy je veliký předpoklad, že šíření koronaviru už bude potlačeno. Zase začnou fungovat spojení do oblíbených dovolenkových destinací,“ míní odborník.

Rušení leteckých linek v souvislosti s koronavirem nepřekvapila končícího hejtmana Bohumila Šimka, který se dlouhodobě snaží brněnské letiště rozlétat. Zatím marně. Před časem řekl, že Covid-19 je nová šance na restart. „Určitě jsem nemyslel v této době, kdy je situace kolem nákazy takto vypjatá. Výhoda to možná bude, až koronavirová epidemie poleví a běžný život se bude znovu startovat,“ sdělil v pondělí Šimek. Nyní je podle něj téma letiště naprosto mimo aktuální zájmy kraje a jeho obyvatel.

AŽ SKONČÍ KRIZE

Letiště aktuálně není prioritou ani pro budoucí krajskou koalici. „Nevíme, kdy současná krize skončí. Kdy se svět zase rozhýbe a rozlétá. Pak teprve na to budeme v Brně reagovat. Nyní nejsme schopní cokoliv plánovat. Není to výmluva, ale fakt,“ řekl Deníku Rovnost budoucí hejtman Jan Grolich.

Archeologové dokončují výzkumy na Nových sadech v Brně.
Objev archeologů: dávní Brňané hráli domino a kouřili z dýmky s dámou v červeném

Po pouhém roce fungování na jaře dolétala linka do Berlína, nepodařilo se obnovit ani pravidelný spoj do Mnichova. Zástupci letiště nyní jednají o nových trasách do severního Německa, centrální Francie a na Ukrajinu. „Současná situace jednání neohrozila. Destinace, na které cílíme, stále platí,“ ujistil Splavec.