Městští zastupitelé v úterý schválili zmírnění vyhlášky o zákazu pití alkoholu na veřejných místech. Nově ho budou lidé bez hrozby sankcí pít i na Dominikánském a Římském náměstí a ve všech parcích na území města. „Záměrem rozvolnění vyhlášky je zajistit trochu jiné léto v centru. S ohledem na pandemii máme zájem, aby Brňané i turisté netrávili čas uvnitř restaurací a měli možnost co největšího vyžití venku. Navíc už nyní lidé zákaz často porušovali, změnou proto situaci narovnáme,“ sdělila brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Brno 11.5.2020 - otevření zahrádek, kadeřnictví a nákupních center
Brno dostalo krev do žil. Podívejte se, jak lidé naplnili zahrádky a obchody

Zmírnění předpisu se shoduje s usnesením, které nedávno schválili zastupitelé Brna-středu. „Změny reagují na aktuální situaci a jejich cílem je podpora kultury a gastronomie ve veřejném prostoru tak, aby se lidé mohli scházet na čerstvém vzduchu a trávit společné chvíle bez omezení touto vyhláškou,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Policisté mají i další nástroje

Zástupci města novelu vyhlášky konzultovali s brněnskou městskou policií, která dohlíží na veřejný pořádek v ulicích a parcích. „Problémem u nadměrného pití alkoholu je, že jej doprovází negativní projevy. Kromě této vyhlášky máme proto i další nástroje. Případy můžeme posuzovat jako přestupek proti občanskému soužití, proti veřejnému pořádku nebo rušení nočního klidu,“ objasnil mluvčí městské policie Jakub Ghanem.

Podle Brňana Libora Fuchse není změna vyhlášky nutná. „Myslím si, že není namířena proti ukázněným jedincům, ale představuje krajní řešení až pro problémové případy,“ podotkl Fuchs.

Kuchař Milan Václavík připravuje na zahrádce U kouřícího králíka v Brně grilované steaky, mexické tapas i hamburgery.
Šéfkuchař na zahrádce griluje tapas i steaky. U plotny nestál tři měsíce

Novela vyhlášky i nadále zakazuje pít alkoholové nápoje na dětských hřištích a pískovištích. Nově naopak rozšiřuje výjimku konzumace alkoholu v okolí stánků a jiných zařízení s občerstvením z pěti na dvacet metrů.

Zmírnění protialkoholní vyhlášky platí pouze pro území městské části Brno-střed. Na červnovém jednání zastupitelstva se mohou přidat i další brněnské městské části. Pro ně by pravidla začala platit od začátku července.

Německý dům v Brně v roce 1898.
Přípravy na proměnu Moravského náměstí: ze země dolovali zbytky Německého domu

Novela vyhlášky

- Konzumaci alkoholu povoluje v parcích a na Jakubském, Dominikánském a Římském náměstí a na Zelném trhu.
- Platit začne na konci května.
- Platit bude pro území Brna-středu.
- Na úterním jednání ji schválili brněnští zastupitelé.
- Rozšiřuje výjimku pití alkoholu v okolí stánků s občerstvením na dvacet metrů.
- Podle zástupců města má umožnit lidem trávit čas mimo vnitřní prostory restaurací.