Otevřít oblíbené kluziště u jezdecké sochy v srdci Brna se provozovatelům nevyplatí. „Jen postavení Brusláku trvá tři týdny a bruslit se dá většinou do konce února. To nestačí, aby se nám vrátily provozní náklady," vysvětlila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Ještě o posledním listopadovém víkendu rovněž platná vládní protikoronavirová opatření fungování kluzišť ani neumožňovala. Právě pandemie je hlavním důvodem, proč provozovatelé Bruslák letos nepostaví.

Rektor Martin Bareš.
Rektor Masarykovy univerzity: Zrušte nouzový stav. Pomůže to výuce

Jiní provozovatelé ledových ploch pod širým nebem v Brně ale doufají, že ve třetím stupni systému PES už zájemce o jízdu na ledě přivítají. Třeba na kluzišti Lesná už začali chystat plochu. „Začneme fungovat, hned, jak to bude možné. Bude záležet na vládních podmínkách, jestli zatím otevřeme jen na pronájmy nebo pro veřejnost,“ řekla vedoucí kluziště Eliška Masaříková.

Jen signál od vlády, že je otevření kluzišť povolené, brání v bruslení u brněnské restaurace TeePee. „Všechno už máme připravené,“ řekl v pátek vedoucí Miroslav Vala.

Vánočně ozdobený Zelný trh.
Vánoční trhy v brněnských ulicích? Začnou už ve čtvrtek

Na spuštění kluziště se už připravují i v brněnských Černovicích. „Samozřejmě záleží na tom, co nám vláda dovolí, nebo nedovolí. Ale myslíme si, že je nyní důležité, aby lidé v případě uvolnění opatření měli kam jít a mohli se hýbat a sportovat. Proto se budeme snažit jim vyhovět, i když budou vládní podmínky nějak omezující. Dokonce plánujeme přesun kluziště na lepší místo v areálu," uvedl černovický starosta Ladislav Kotík.

Jinde ale čekají ještě na upřesnění podmínek PES. „V situaci omezení počtu osob v jeden okamžik na venkovních sportovištích ve stupni 3 na padesát, by byl provoz kluziště nejen neekonomický, ale i problematický na organizaci vstupu pro omezený počet návštěvníků. Běžná kapacita kluzišť je více než dvě stě lidí na jeden blok bruslení,“ upozornila finanční ředitelka Starez-Sportu Petra Bónová. Společnost se stará o kluziště Vodova a za Lužánkami.

Nové bydlení v Brně, ilustrační foto
Ceny bytů? Stále větší drahota. Do jižní Moravy se rozlévá brněnská vlna

Nejisté je i spuštění kluziště na brněnské Kraví hoře. „Vzhledem k situaci, která se mění každého půl dne, nejsme schopni říct, jak to s kluzištěm bude. Rozhodneme se zřejmě ve dvou týdnech po změně vládných opatření," popsal současnou nepřehlednou situaci ohledně jednání o stupni systému PES provozovatel kluziště na Kraví hoře Evžen Hrubeš.

Naopak, velkou naději, že bruslit se bude velmi brzy, mají příznivci kluziště Saleska v brněnské Líšni. „Všechno chystáme a zvažujeme, že otevřeme jen, co nám to vládní nařízení dovolí. Záleží ale na povoleném počtu osob na sportovištích," uvedla mluvčí Saleska Renata Lorencová.