Libor Sup z Velké nad Veličkou jezdí pravidelně s kamarády na Slavnosti vína do Uherského Hradiště. Letos se rozhodl, že navštíví tradiční vinařskou akci ve Strážnici. „Na oslavu vinobraní chodím rád, je to taková sladká tečka za celým létem. Nejvíc se těším, jak si vychutnám pár sklenic Tramínu červeného," popisuje milovník vína.

O víkendu má hodně možností na výběr. Vybral si však právě Strážnici, které dal přednost nejen před akcemi v okrese nebo těsně za jeho hranicemi, ale také před velkými vinobraními v Mikulově a Znojmě.

Strážnické vinobraní se letos koná už pošestnácté. Příchozí ochutnají víno a burčák, které budou pocházet ryze od strážnických vinařů. „Tento rok jsou burčáky krásně sladké, takže všichni si pochutnají. Vína budou připravená v takzvaných víchách po celém náměstí," informovala ředitelka Kulturního domu Strážničan Danuše Adamcová.

První nedočkavci mohou už od desíti hodin dopoledne navštívit jarmark, který se prvním rokem rozrostl z náměstí Svobody i do ulice Kostelní. Na tradičním trhu bude asi devadesát stánků, objeví se třeba řezbářské i háčkované výrobky, perníky, koláče a další sladkosti.

Vinobraní na Hodonínsku
13. 9. Strážnické vinobraní
13. 9. Svátek vína v Hodoníně
13. 9. Vinobraní Lužice
14. 9. Vinobraní Vacenovice
19.20.9. Bzenecké vinobraní
21. 9. Blatnické vinobraní

Ve dvě hodiny odpoledne vyjde ze strážnického Starého města průvod, ve kterém nebudou chybět krojovaní, Magnisové ze strážnického zámku ani bůh vína a nespoutaného veselí Bakchus se svou družinou. „Od tří hodin je pak na náměstí připraveno slavnostní zahájení celé akce v duchu místní vinařské tradice. Program pak bude pokračovat vystoupením souborů, sboru a cimbálových muzik ze Strážnicka a Horňácka," přiblížila Danuše Adamcová.

Příjemným zpestřením Strážnického vinobraní pak budou plavby po Baťově kanálu i další atrakce včetně večerních koncertů.

Bakchus se tuto sobotu objeví i v Hodoníně na Svátku vína. Řecký bůh vyrazí se svým průvodem ve tři hodiny odpoledne od Domu kultury. Na akci se představí několik vinařství. „Svátku vína se účastníme pravidelně, naše vinařství bude ale letos nabízet jen víno, protože už se nám tu zdá přeburčákováno," usmívá se vinař Vojtěch Jestřáb z Dubňan.

Vedle sklenic plných vína a burčáku čeká na návštěvníky i rozmanitý program. „Mimo jiné vystoupí hodonínské mažoretky, vítězové dětské pěvecké soutěže Věneček z rozmarýnu Fanoše Mikuleckého, pražská Patrola Šlapeto i folklorní soubor Horňák," řekl ředitel Domu kultury Marcel Řimák.

Na Svátku vína se představí i vítězná Královská vína, vzešlá z Královského koštu.

VENDULA GREGOROVIČOVÁ