V současné době je ve fázi hrubé stavby a stavební firma pracuje na vnitřních instalacích. Stavba bude dokončená ještě letos. První klienty přivítá začátkem příštího roku.

„Někomu se může zdát, že když v Újezdu dům seniorů máme, je to dostatečné. My však vnímáme Rezidenci Cézava v širším kontextu celé brněnské a jihomoravské oblasti, kde je podobný typ služeb stále velmi potřebný,“ uvedla starostka Újezdu u Brna Marie Kozáková.

Právě pro klienty z Brna a jeho okolí, ale i z celé jižní Moravy je projekt určený. Ti se přitom investorům hlásí se zájmem o ubytování už nyní. „Zaznamenali jsme značný zájem o bydlení v naší rezidenci již před zahájením propagace. Informace o podobném zařízení rezonuje a je znát, že o seniorské bydlení je v regionu zájem, a to včetně bydlení ve vyšším kvalitativním i cenovém standardu,“ sdělil Petr Prokůpek ze společnosti Rezidence Cézava.

Ještě před pár měsíci parkovaly v místě stovky aut, nyní je z někdejšího parkoviště v brněnské Šumavské ulici staveniště. V budoucnu tam vyroste parkovací dům.
Kupy hlíny a těžká technika. Podívejte se, jak staví nový parkovací dům v Brně

Penzisté, kteří se o sebe budou schopni postarat, totiž nebudou žít jako v běžném domově, ale budou využívat soukromí vlastního bytu. Vedle toho však budou mít přístup do společných prostor se zahradou. Rezidence pro ně navíc bude pořádat množství aktivit. Kromě samotného ubytování nabídne komplex lidem další služby jako kavárnu, kadeřnictví či fyzioterapii.

Vizualizace Rezidence Cézava v Újezdu u Brna.Vizualizace Rezidence Cézava v Újezdu u Brna.Zdroj: Se svolením mluvčího Jakuba SchneideraMěsíčně klienti za takové ubytování zaplatí sedmnáct tisíc korun včetně energií. Kapacita v této části je bezmála sto klientů. Ti budou bydlet v pětipodlažních budovách a k dispozici budou mít byty o velikosti jeden až dva pokoje s kuchyňským koutem.

„Počet klientů bude záviset na tom, jaké byty budou poptávat. Obecně menší byt bude určený pro lidi, co žijí sami, a dvoupokojové pro lidi, co žijí ve dvou. Snažíme se napodobit fungování běžného bytu, takže se nemůže stát, že bychom k němu ubytovali někoho cizího,“ vysvětlil mluvčí společnosti Jakub Schneider.

Domov se zvláštním režimem pak fungovat standardně s maximální kapacitou sto padesát klientů.

Streetballový koš, houpačky nebo množství laviček využívají od středy Brňané na rohu ulic Cejl a Vlhká.
VIDEO: Proměna brněnského Bronxu. Podívejte se, co nabízí nový park Pohoda

O netradiční přístup přitom provozovatel usiluje nejen v oblasti bydlení, ale i energií. Rezidence se tak například zcela odstřihla od plynu. Hlavní přísun tepla nově zajistí tepelná čerpadla. Pro zlepšení účinnosti se propojí s šesti kilometry hlubinných vrtů, které budou sloužit pro regulaci teploty jak v zimě, tak v létě. V kombinaci s rekuperací vzduchu se postarají o zimní vyhřívání i letní chlazení.

Rezidence si navíc bude část potřebné energie sama vyrábět. Fotovoltaické panely na střeše i nevyužité části pozemku vyrobí téměř polovinu roční spotřeby elektřiny. Při hospodaření s vodou bude využívat šedesátikubíkovou nádrž na dešťovou vodu.

Plánovaná čtvrť Pod Hády v brněnských Maloměřicích a Obřanech.
Blíž stavbě nové čtvrti Pod Hády v Brně místo Ergonu: investor dostal povolení

„Původní projekt počítal s plynovým kotlem a vytápěním přes radiátory. Otřesy na energetickém trhu v roce 2022 jsme vzali jako výzvu k přetvoření energetické koncepce celé rezidence. Od alternativního vytápění i výroby energie si slibujeme částečnou energetickou nezávislost, a především pak stabilitu cen energií pro nás jako provozovatele i pro naše klienty,“ zdůvodnil Prokůpek.

Projekt je soukromou investicí bez účasti státu či obce.