Už žádné brambory z obchodu. K tomuto závěru došla Silvie Benešová z Vyškova poté, kdy jí rozzlobily stále vyšší ceny této základní zeleniny. Navíc stále častěji si domů z obchodu přinášela brambory velmi nekvalitní. „Zvlášť ty z hypermarketů jsou hrozné. Černé, plné kazů. Pod slupkou to nejde vidět, až při škrábání jsem vždy skoro půlku vyhodila. A za tu cenu? Děkuji, nechci,“ svěřila se Deníku Rovnost žena.

Už loni proto na pozemku u rodičů začala s pěstováním brambor. „Kupodivu byla úroda velmi slušná. Ve sklepě nám vydrží dlouho a jsou výborné. Sice jsme si museli trochu zapracovat, ale s minimálními náklady. Letos do toho jdeme znovu, když nic jiného, tak stávající ceny tomu nahrávají,“ naznačila Benešová.

Ilustrační foto
Za poslední dvě noci umrzli v kraji čtyři lidé

Brambory zdražily v porovnání s listopadem loňského roku o zhruba třicet procent. „Meziročně pak dokonce o přibližně čtyřicet procent,“ informoval hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Potraviny podle ekonoma zdražují ze tří zásadních důvodů. „Prvním je obecný růst napříč ekonomikou, pochopitelně tedy i v zemědělství a potravinářství. Druhou příčinou je loňské suché a teplé klima, které způsobilo horší úrodu obilovin typu pšenice nebo ječmene či právě brambor nebo máku a některých druhů zeleniny,“ nastínil Kovanda. Tlak na růst cen potravin tak bude podle Kovandy pokračovat i v dalších měsících letošního roku.

Takto si lidé loni užívali led na brněnské přehradě. Strážníci ale varují, že letos ještě není dostatečně silný.
Strážníci varují před procházkou po přehradě. Našli i dva otvory po propadech

Podle majitele břeclavské společnosti BIO produkty Františka Krále je v evropských zemích běžné mít z hektaru výnos kolem šedesáti tun brambor v konvenční produkci. „Třeba ve Francii či Polsku. Brambory jsou našlapané, musí se tam dát co nejvíce hnojiv. Ovšem takové brambory jsou náchylné k chorobám. Takže se použije další chemie,“ řekl Král.

„Protože děláme ekologickou produkci, máme výnosy nižší. Asi 20 tun z hektaru. Ale lidi si to stále více uvědomují, že jde o čistou produkci bez chemie. Naše brambory lze dnes koupit za patnáct korun za kilogram. Cenu jsme zvedli právě včera ze dvanácti korun,“ dodal ve středu Král.

Košt pálenek v Lednici. Ilustrační foto.
Šampionem pálenek se stala grappa z Hodonínska

Jak dodal, brambory lze na jihu Moravy stále ekologicky pěstovat. „Je to náročné, především skladování a navíc musíme pochopitelně zavlažovat. Jinak to nejde,“ řekl Král.