Předchozí
1 z 11
Další

Venkovní posilovny v městských parcích, Znojmo

Venkovní posilovny ve Znojmě.Venkovní posilovny ve Znojmě.Zdroj: se souhlasem města ZnojmoKde: Horní park vedle dětského hřiště, park Kolonka ve vnitrobloku ulic Pražská, Slovenská a Jugoslávská

Proč: V parcích se nacházejí prvky jako rovné či šikmé lavice, hrazdy, žebřiny, šplhací tyče, bradla nebo tyčové přelezy na ručkování.

Další zajímavosti: Loni město umístilo nové posilovací prvky také do Základní školy JUDr. Mareše a Základní školy Pražská. Ty mají nyní k dispozici vybavení jako vodorovné a svislé hrazdy, bradla, vodorovné žebříky, svislé žebřiny, monkeybar, zádovou hrazdu nebo stupňované a šikmé lavice. V letošním roce je umístilo také do areálu Základní školy Přímětice, kde mají nyní vodorovné hrazdy, bradla, hrazdy s více úchyty, vodorovné žebříky, nízká bradla nebo stupňované a šikmé lavice. Jako další se plánuje venkovní posilovací hřiště v Oblekovicích, a to jako součást širšího volnočasového areálu.

Nepřeberné množství cvičících strojů pro všechny věkové skupiny nabízí rozsáhlý Fit Park v Únanově na Znojemsku.
Dobrý nápad: unikátní Fit Park chrání v Únanově před vandaly umělá závlaha

Biotop v Chrlicích, Brno

Biotop ChrliceBiotop ChrliceZdroj: Deník/Tereza HálováKde: Biocentrum se nachází severovýchodně od Chrlic a navazuje na přírodní tůň Splavisko, kterou jej od ní odděluje pouze regulovaný Ivanovický potok.

Proč: Volně přístupné nerušené přírodní koupání v Brně. Okolo vodní plochy plochy jsou vysázené stromy a keře, jejichž skladba zahrnuje druhy běžně rostoucí v okolních lokalitách. V období celého roku biocentrum slouží jako vycházková plocha.

Další zajímavosti: Nádrž je vybavenáa odběrným a výpustným zařízením a v toku Ivanovického potoka byl zrekonstruován kamenný stupeň. Přítokový objekt zajišťuje doplňování ztráty vody výparem, význam má však také pro ochlazování vody, která se v poměrně mělké nádrži intenzivně prohřívá. Výpustné zařízení udržuje stálou výšku vodní hladiny.

Sportoviště Na Vyhlídce, Brno

Sportoviště Na Vyhlídce.Sportoviště Na Vyhlídce.Zdroj: se souhlasem MČ Brno-severKde: Sportoviště se nachází na východní straně čtvrti Lesná mezi ulicemi Studená a Vyhlídka.

Proč: Zrekonstruovaný veřejný prostor nabízí venkovní posilovnu, oplocené hřiště na míčové hry, in-line okruh, lanovku a dětské hřiště, které je tvořené měkkým pěnovým povrchem. K občerstvení je možné využít nedalekou restauraci Na Vyhlídce nebo venkovní grily s posezením. V blízkosti se nachází také výběh pro psy.

Další zajímavosti: Sportoviště leží na kopci a z ulice Vyhlídka je tak neobvyklý výhled na Obřany, Maloměřice nebo Hády. Cestou vedoucí pod tratí lze odsud projít až na Cacovický ostrov.

In-line a cyklo stezky na Židlochovicku, Brno-venkov

Cyklostezka mezi Blučinou a Židlochovicemi, opravy v roce 2016.Cyklostezka mezi Blučinou a Židlochovicemi, opravy v roce 2016.Zdroj: Cyklostezka Brno-VídeňKde: Trasy začínají na severním okraji Židlochovic a vedou přes Měnín a Blučinu nebo od židlochovického nádraží přes Žabčice a Vranovice.

Proč: Rovný povrch bez stoupání a klesání vedoucí otevřenou krajinou velmi dobře dostupný pro rodiny s dětmi z Brna a okolí.

Další zajímavosti: Po cestě je možné zchladit se v rybníku v Blučině nebo na koupališti v Žabčicích.

Hřiště na Zlaté Hoře ve Slavkově
Kam s dětmi? Podívejte se na deset hřišť na jihu Moravy, kde je vstup zdarma

In-line stezka Váté Písky, Bzenec

Moravská Sahara, jak se říká Národní přírodní památce Váté písky, je unikátním místem podél železniční trati mezi stanicemi Rohatec - Kolonie a Bzenec - Přívoz.Moravská Sahara.Zdroj: Jiří PernicaKde: Trasa začíná u obce Ratíškovice, odkud vede k rozcestníku u Rúdnické salaše a dále pak lesem k bývalé, dnes už nefungující pile v Bzenci-Přívozu.

Proč: Nenáročná trasa vhodná pro bruslaře všech pokročilostí vede po klidných zpevněných cestách Bzenecké doubravy. Míří do borového lesa vysázeného do původních dubových porostů, které kdysi stály na mohutném písečném podloží. Trasa s poměrně velmi kvalitním povrchem nabízí velmi příjemné svezení i v horkých letních dnech, kdy poskytuje úkryt ve stínu stromů.

Další zajímavosti: Váté písky jsou jedinečným biotopem, který se rozkládá mezi železničními stanicemi Rohatec a Bzenec-Přívoz. Často se mu přezdívá Moravská Sahara. Přírodní úkaz na Hodonínsku tvoří pás písečných dun a přesypů o několika kilometrech podél staré Baťovy železniční trati na přepravu uhlí.

Vodní nádrž Lužák, Lužice u Hodonína

Areál Cihelny s rybníkem Lužákem.Areál Cihelny s rybníkem Lužákem.Zdroj: Deník/Petr TurekKde: Rekreační areál Cihelna.

Proč: Volně přístupné přírodní koupaliště s molem a žebříky, které plavcům poskytují velmi dobrý přístup do vody. Kromě veřejnosti jej tak využívají plavci z hodonínského plaveckého oddílu, kteří jej oceňují zejména proto, že délka mola odpovídá jedné délce plaveckého bazénu. Každým rokem tu proto pořádají veřejné plavecké závody pro děti. Na místě se nachází sociální zařízení a mobilní občerstvení. Velmi oblíbená je nádrž také mezi otužilci.

Další zajímavosti: Rozlehlá jáma s vodou zde vznikla dlouholetou těžbou jílu, ze kterého se vyráběly cihly. V této době se mezi lidmi nazývala Tihelňa. Po ukončení těžby byla na začátku 20. století postupně zaplavena vodou z nedalekého pramene. V roce 2021 se touto oblastí prohnalo tornádo a zničilo například místní restauraci, kterou obec musela loni zbourat. Vedení obce proto plánuje kompletní rekonstrukci areálu s výstavbou nové restaurace, venkovní posilovnou, hřištěm s umělým povrchem na míčové hry a petanque a dětským hřištěm. Vzniknout by zde mělo také zázemí v podobě šaten a skladů na sportovní vybavení. Rekonstrukce by měla začít v příštím roce.

Centrum sportu a relaxace TJ Lokomotiva Břeclav

Stadion v Břeclavi.Stadion v Břeclavi.Zdroj: David KordaKde: V ulici Veslařská.

Proč: Pokud zrovna neprobíhají tréninky atletů, pro jednotlivce je v areálu venkovního sportoviště volně přístupný atletický ovál.

Další zajímavosti: Využívání ostatních sportovišť je zpoplatněné.

Cyklostezky na Břeclavsku

Cyklisté v Lednici.Cyklisté v Lednici.Zdroj: Deník/Iva HaghoferKde: Z Břeclavi se dá jet na bruslích od veslařského areálu až do Charvátské Nové Vsi. Oblíbená je dále cyklostezka mezi Mikulovem a Novým Přerovem. Na stezku vyjedou cyklisté rovněž po trase, která začíná v Podivíně a končí ve Valticích.

Proč: Méně náročný a převážně rovinatý terén. Kvalita asfaltu je často hodnocená jako nejlepší v širokém okolí. Cyklisté poznají nejen samotné město Břeclav, ale ochutnají něco i z moravské vinné stezky nebo si prohlédnou dominanty Lednicko-valtického areálu.

Další zajímavosti: Druhá cyklostezka spojí nejen obce mezi Mikulovem a Novým Přerovem, ale z ní lze sjet také na cestu do Rakouska. Na poslední zmíněné trase lze navštívit řadu památek, které nechali vystavět na jihu Moravy Lichtenštejnové. Areál patří do seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Fotbalové hřiště Pastvisko, Břeclav

Nadšenci, kteří cvičí na hřišti na Pastvisku v Břeclavi.Nadšenci, kteří cvičí na hřišti na Pastvisku v Břeclavi.Zdroj: Deník/Martin DanešKde: Fotbalové hřiště se nachází v lokalitě Pastvisko ve čtvrti Stará Břeclav.

Proč: Plácek, který je otevřený veřejnosti, slouží především k hraní fotbalu a ragby.

Další zajímavosti: Hřiště Pastvisko je od jara do podzimu velmi využívané. Hrají na něm nejen fotbalisté Staré Břeclavi, ale i břeclavský ragbyový tým.

Cyklostezka Srdcem jižní Moravy, Blanensko, Vyškovsko

Cyklisté, ilustrační snímek.Cyklisté, ilustrační snímek.Zdroj: Deník/Iva HaghoferKde: Cyklistická stezka Srdcem jižní Moravy spojuje města Blansko a Vyškov.

Proč: Zavede cyklisty na nejkrásnější místa Moravského krasu a Vyškovska. Je vedena především po značených cyklotrasách a turistických stezkách a povahou terénu je určena i pro méně zdatné cyklisty.

Další zajímavosti: Průvodcem po celé stezce je panáček Srdínko, který na jedenácti informačních tabulích seznamuje s nejvýznamnějšími turistickými zajímavostmi podél stezky.

Ilustrační foto
Lidé vyrazí na kolech z Vyškova i Blanska. Cíl bude v Rudici

Sportovní ostrov Ludvíka Daňka, Blansko

Nový okruh, cykloboxy a občerstvení. Blansko do vylepšení investovalo zhruba čtyři miliony korunNový okruh, cykloboxy a občerstvení. Blansko do vylepšení investovalo zhruba čtyři miliony korunZdroj: se souhlasem města BlanskaKde: Sportovní ostrov Ludvíka Daňka je říční ostrov v Blansku v nivě řeky Svitavy. Sportovní centra a sportoviště se nachází v ulici Mlýnská.

Proč: Sportovní ostrov Ludvíka Daňka rekreačním sportovcům zdarma nabízí možnost vyjet si na in-line brusle, zaběhat si, zacvičit pod širým nebem nebo vzít děti s odrážedly na projížďku. Běžci a in-linisté využívají kilometrový asfaltový okruh kolem tamního baseballového stadionu, který je navíc osvětlený a dá se tak využít i v pozdějších hodinách. U stadionu je v provozu také několik posilovacích souprav. Nedávno také nechalo město za atletickým a fotbalovým stadionem vybudovat zhruba osmdesáti metrový ovál pro nejmenší jezdce na odrážedlech a dětských kolech s řadou herních prvků. O kousek dál pak postavilo skatepark.

Další zajímavosti: Návštěvníci mají na ostrově zdarma k dispozici také uzamykatelné cykloboxy a skříňky.

Blansko do vylepšení investovalo zhruba čtyři miliony korun, na dalších více než pět milionů korun přišlo nedávno dokončené nové sociální zázemí aquaparku.
Sportovní ostrov v Blansku: nový okruh, cykloboxy i občerstvení. Podívejte se