O plánovaném přesunu ještě mnoho místních neví. „To je novinka. Nevěděl jsem, že se něco takového chystá," podivil se nad informací Strážničan Vilém Haltmar.

Podle něj nejde o klasický festival. „Areál při něm žije celé tři nebo čtyři dny. Nikde jinde jsem takovou atmosféru neviděl," přiblížil náladu na trutnovském Bojišti Haltmar.

trutnoff open air
- vznik festivalu se připisuje rokům 1984 a 1987
- je postaven na undergroundových základech
- od roku 1990 se festival pořádá v Trutnově Na Bojišti
- letos oslavil neoficiálně 30 let
- v roce 2014 se přejmenoval na Trutnoff Open Air Festival
- kvůli zástavbě současného areálu se uvažuje o přesunu
- pořadatelé si vybrali za nové místo pro festival Strážnici

Myšlence stěhování se nebrání. „Myslím, že Strážnici přiláká spoustu nových návštěvníků. Jen nevím, jestli ji konzervativnější místní skousnou," upozornil Strážničan. První ročník by byl podle jeho názoru spíše zkouškou, která by ukázala, co obyvatelé města snesou.

Nápad pořadatelů přemístit festival do pětitisícové Strážnice uvítala i starostka Renata Smutná. „Mohl by přilákat více turistů a pomoci podnikatelům," nastínila přínosy Smutná, která už díky pozvánce od pořadatelů severočeskou akci navštívila.

Organizátoři zatím požádali starostku i zastupitele o podporu případného přemístění festivalu. „Tu zastupitelstvo jednomyslně schválilo," potvrdila nadšeně rozhodnutí Smutná.

K přesunu trutnovského festivalu by mělo dojít především kvůli neshodám pořadatelů s trutnovskou radnicí. „Pozemky, které jsou neodmyslitelnou součástí festivalu, se rozhodla zastavět," osvětlili pořadatelé důvody v dopisu strážnickým zastupitelům s tím, že v původním dějišti Na Bojišti nemá budoucnost. „K tomuto tématu se nechceme vyjadřovat," uvedla mluvčí trutnovské radnice Veronika Svobodová.

Vedení Strážnice zatím netuší, jak bude celý chod Open Air Festivalu zajištěný. „Zatím jsme se jen bavili, jestli by město několik tisíc návštěvníků zvládlo. Vzhledem k množství účastníků Mezinárodního folklorního festivalu o tom nemusíme pochybovat," sdělila starostka.

Několikadenní zábava by se zřejmě odehrávala pod širým nebem ve strážnickém parku. „S námi zatím nikdo nejednal. O trutnovském festivalu ve Strážnici slyším prvně," podivoval se nad možným přesunem ředitel strážnického Národního ústavu lidové kultury (NÚLK) Jan Krist. Podle slov Renaty Smutné budou ale pořadatelé jednat nejspíše přímo s ministerstvem kultury, pod které NÚLK spadá.

Hlavní pořadatelka Eva Navrátilová se k plánovanému přesunu ani k programu festivalu v roce 2015 Hodonínskému deníku Rovnost nevyjádřila.