Na lahev vína se o víkendu do lovecké chaty v obci Diváky na Břeclavsku pozval neznámý muž. Poškodil zámek a chatu prohledal. Nic ale neukradl. Tolik štěstí neměl majitel chaty z břeclavské zahrádkářské kolonie U Letiště. „Zloděj z chaty odnesl elektroniku, kolo a další věci za téměř devadesát tisíc korun," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. Dodala, že jde letos na podzim o jedny z prvních případů. Podle ní bude navíc vloupání do chat na podzim a v zimě přibývat.

Zkušenosti s vykradením chaty má například Jiří Kocián, který má chatu na Brněnsku. „Asi před pěti lety se do ní vloupal pravděpodobně bezdomovec. Udělal v ní obrovský nepořádek. Odnesl si ale jen pár konzerv s jídlem, které tam našel. Od té doby necháváme na stole vždy pár konzerv a sto korun. A raději vždy odvezu televizi, jiné cennosti tam nemáme," poznamenal Kocián.

Odvézt cennosti

Cenné věci raději odváží také Brňanka Barbora Machálková. Před několika lety se do její chaty pokusil někdo vloupat, ale neúspěšně. „Na okna nasazujeme okenice. Odvážíme cenné věci a snažíme se tam jezdit na kontrolu alespoň jednou za čtrnáct dní," popsala opatření Machálková.

Podobný postup při zazimování chaty doporučuje i Haraštová. „V první řadě radíme, aby chataři přes zimu nenechávali v chatách cennější věci, zejména elektroniku, nářadí a počítače. Zloděje navíc může odradit, když jsou na chatě namontované bezpečnostní zámky, okenice nebo mříže," řekla Haraštová.

Upozornila, že není v silách policistů, aby ohlídali všechny chaty v kraji. „Hlídky kolonie samozřejmě kontrolují, ale není možné, aby tím zabránili vykradení všech stavení," řekla Haraštová.

Jak ochránit chatu před zloději.

Jihomoravský kraj je podle loňských statistik na třetím místě v počtu vykradených chat. „Policisté na jižní Moravě loni vyšetřovali přes 350 vloupání do rekreačních zařízení," upozornil mluvčí pojišťovny ČSOB Petr Milata.

Zloděje přitom od vloupání často odradí i malá překážka. „Zabírají jednoduché triky, jako jsou například pohyblivá čidla s osvětlením nebo viditelný kamerový systém. Někdy dokonce stačí pouze nálepka s nápisem, že objekt je střežený centrálním bezpečnostním systémem," poznamenala mluvčí pojišťovny Uniqua Eva Svobodová.

Podle odborníka na zabezpečování nemovitostí Ivana Pavlíčka se nedaří objasnit zhruba sedmdesát procent vloupání do chat. Souhlasí proto s policejní mluvčí a s pojišťovnami, že je důležité vloupáním předcházet. „Opuštěnosti chat využívají také bezdomovci a narkomani. Dělají si z nich svá obydlí. Nabourávají tak pocit soukromí. S tím se někteří majitelé těžko srovnávají," upozornil na další problém odborník.

Stačí i fólie

Podle Pavlíčka je dobré nalepit na okno alespoň bezpečnostní fólii. „Je to účinné, rychlé a přitom levné řešení. Zloději znesnadní vniknutí do chaty a brání v rozbití okna," uvedl.

Pojišťovací agenti také majitelům doporučují, aby si chaty a zahradní domky pojistili. „Pojištění sice nezabrání vzniku škody, ale pomůže alespoň odstranit její následky," podotkl mluvčí Milata.

Potvrdila to také Svobodová. „Pojištění pokryje i škody způsobené přírodními živly, jako jsou vichřice, povodně nebo například sníh," doplnila Svobodová.