Zatímco v ostatních táborech je k vlaku doprovázeli policisté, v Zastávce ne. Nádraží je od zařízení vzdálené pouhých tři sta metrů. Trojice mladých migrantů na cestu dostala i balíček s jídlem. „Svoboda! Můžeme pokračovat do Německa," křičel devatenáctile­tý Syřan.

Podle předpisů se Syřané mají vydat opačným směrem, zpět do Maďarska. Jak ale uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová, zaleží na Syřanech, kam nakonec zamíří. „Dostanou výjezdní příkaz, podle něhož mají opustit naše území do týdne," uvedla mluvčí.

Peníze na jízdenky podle ní nedostávají. V Zastávce se tak ve čtvrtek potýkala trojice mladíků s problémem, že neměli kde vyměnit eura za koruny.

Mimořadný vlak stojí

Většina běženců se touží dostat do Německa. České dráhy do čtvrtečního večera nezaznamenaly žádné komplikace v souvislosti s propuštěnými Syřany. „Nemáme hlášené problémy a ani s nimi nepočítáme. Jde totiž jen o malé skupiny cizinců," řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Do Břeclavi vyslané posilové vozy, ani záložní lokomotiva čekající v Brně pro případné vypravení mimořádného vlaku, prozatím nejsou zapotřebí.

Zcela jiný obraz je k vidění na budapešťském nádraží Keleti, které opakovaně zaplavují migranti. Kvůli tomu z něj již nevyjíždí ani přímé mezinárodní vlaky se zastávkami v Břeclavi a Brně. „V obou směrech končí jízdu v maďarské pohraniční stanici Szob, tam cestující musí přestoupit," potvrdil mluvčí Českých drah. Spoje měly ve čtvrtek zdržení až 150 minut.

Číslování? Fixu vymění za pásky

Policie zareagovala na kritiku, kterou vyvolalo číslování zhruba dvou stovek běženců zadržených v úterý na vlakovém nádraží v Břeclavi. Mluvčí Jozef Bocán z policejního prezidia upozornil, že šlo o mimořádnou situaci. „Bylo to nutné v zájmu samotných cizinců, aby nedošlo k rozdělení rodin s dětmi, jejichž příslušníci nezřídka ve vlaku nebyli pohromadě," sdělil Bocán.

Rozdávání lístků s identifikačními údaji se podle něj dříve ukázaly jako neúčinné. „Cizinci je často náhodně nebo i záměrně ztráceli," vysvětlil policejní mluvčí. Označení fixem, které se používá i v porodnici, podle něj naopak splnilo účel a rodiny zůstaly spolu i po rozvozu na různá místa. Přesto policie pro podobné události pořídí speciální pásky na ruce.