Lednici nepomohlo ani otevření nového prohlídkového okruhu v minaretu, který je jinak pro turisty velkým lákadlem. „Bylo takové horko, že když už se někdo doplazil až k minaretu, málokdy měl odvahu vyjít ještě schody na rozhlednu,“ popsala Holásková.

K navýšení čísel nevedly ani netradiční prohlídky v historických kostýmech v zámku v Miloticích na Hodonínsku. „Byly dny, kdy jsme měli celý den plně rezervováno,“ pochvaloval si zájem mluvčí zámku Václav Lunga. Současně však přiznal, že i v Miloticích se návštěvnost mírně snížila, a to o zhruba dva tisíce lidí.

Důvodem poklesu návštěvnosti na zámku ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku je i uzavření přístupové cesty přes hráz Vranovské přehrady. Zámek tyčící se na skále podle kastelána Radka Ryšavého do konce letošního září navštívilo okolo 52 tisíc lidí, zatímco loni jich ve stejném období bylo přes 67 tisíc.

Ilustrační foto.
Hnutí Duha: Obora Radějov neexistuje. Soud do ní zrušil zákaz vstupu

Na nedaleký hrad Bítov letos lákal také jednodenní festival. „Hradozámecká noc měla velký úspěch,“ zhodnotil kastelán hradu Jan Binder. Hrad prozatím navštívilo okolo 59 tisíc lidí. Za celý loňský rok jich ale bylo bezmála 73 tisíc. „Myslím si, že se zvýšil zájem o cestování do zahraničí, a tím klesá zájem o hrady,“ míní Binder.

Předsedkyně brněnského Klubu českých turistů Hana Slabáková si snížení čísel u většiny památek vysvětluje především počasím. „Letos bylo opravdu extrémní horko. Lidé raději trávili čas u vody než cestováním po památkách,“ sdělila Slabáková.

Potvrzují to i návštěvníci památek. „Já jsem přes prázdniny kvůli vedru téměř nikde nebyl,“ reagoval například Viktor Radič. Mnoho kastelánů nyní doufá v dlouhý teplý podzim, který by ztrátu alespoň částečně dohnal.

Jednou z mála památek, kde mají šanci návštěvnost navýšit, je zámek ve Valticích na Břeclavsku. Zatím ho navštívilo přes 116 tisíc lidí. „Sezona o víkendech pokračuje. Celkový počet bude, myslím si, přes 130 tisíc,“ odhadoval valtický kastelán Richard Svoboda. To by znamenalo překonání loňského čísla o zhruba čtrnáct tisíc lidí.

Nadstandardní výsledek v návštěvnosti hlásí také mluvčí slavkovského zámku Veronika Slámová. „Rozhodně ji v létě podpořila výstava lega, která byla největším tahákem,“ uvedla Slámová.

RADKA KONEČNÁ, ALENA GRYCOVÁ

Reklamy nominované v anketě Sexistické prasátečko.
Aktivisté ukázali prstem: Oni cpou sex, kam nepatří