Děti podle průzkumu odborníků z brněnského Centra prevence společnosti Podané ruce tráví ve virtuálním světě až šest hodin denně. „Je to alarmující. Už tři a více hodin denně totiž významně zvyšují riziko vzniku závislost,“ uvedl vedoucí brněnského centra v Brně Jan Veselý.

Přímo hry ale podle něj nebezpečné nejsou, právě naopak. „Rozvíjí v dětech tvořivost, postřeh a logické myšlení. Nesmí se ale hrát příliš dlouho,“ přiblížil.

Závislost na hrách se projevuje stejně jako na drogách nebo alkoholu. „Nastává dopaminový efekt. Hráč zvítězí, má radost a zavalí ho hormon dopamin. V mozku pak přirozenými změnami vzniká závislost,“ vysvětlil Veselý.

Pokud hráči svou drogu nemají, chovají se agresivně. Závislý mladík z Hodonínska tak měl konflikt s matkou. „Žena na svého syna zavolala policii, když se vztekal a ničil byt. Matka mu totiž sebrala kabel od internetové přípojky,“ informoval policejní mluvčí Petr Zámečník o případu z úterka.

Nejohroženější skupina jsou podle odborníků předškoláci a děti na prvním a druhé stupni základní školy. Problém zaznamenala i brněnská psycholožka Lucie Kotková. „Často se setkávám se závislostí ohroženými dětmi. Jsou to třeba ty méně úspěšné, kterým hra iluzi zdaru dopřeje,“ sdělila.

Vzniku závislosti u dětí mohou zabránit především rodiče. „Nesmí dítěti cpát tablet do ruky. Teď ovšem v lavicích sedí děti rodičů, kteří si od ratolestí chtěli odpočinout. Zabavili je tedy elektronikou,“ upozornil Veselý.

Pokud je dítě už závislé, musí mu otec s matkou omezit přístup na internet. „Dát třeba zámek na síť. Závislí dochází i na individuální sezení do poradny,“ přiblížil Veselý.

Odborníci z centra pořádají i preventivní přednášky ve školách pro žáky od prvních tříd.

Závislost na hraní počítačových her zařadila Světová zdravotnická organizace mezi psychické poruchy. Nejnovější klasifikaci nemocí, představí organizace tento měsíc.

Závislost na hraní

nejohroženější skupina: předškoláci, žáci základních škol

rizika počítačových her: závislost, agresivita, ztráta blízkých, peněz, zaměstnání

prevence závislosti: časově omezené hraní, trávení volného času jinými aktivitami

léčba: terapie v Centru prevence společnosti Podané ruce , pomoc adiktologa

populární hry: Dota, Pubg, Apex Legends