Podle něj je poměrně pravděpodobné, že se toto kriticky ohrožené zvíře vyskytne i na jihu příhraničních hor, tedy i na území Jihomoravského kraje. „Karpaty jsou poměrně frekventované, takže záleží i na silniční síti v nich. Obecně kočkám vyhovují nižší polohy, kde není vysoká vrstva sněhu. Celá oblast Bílých Karpat je proto vhodným biotopem pro tyto kočkovité šelmy, takže je jen otázkou času, kdy se dostanou i na jih," doplnil Kutal. Zároveň upozornil na to, že se kočka divoká nenápadně vrací do české a moravské krajiny. V posledních letech ji fotopasti ochránců přírody zachytily na Šumavě, v Javorníkách či Českém lese. Zatím ale chyběly důkazy o trvalém výskytu.

Jedinečná série snímků z Bílých Karpat zachycuje kočku divokou, jak si nedaleko doupěte brousí drápy nebo se vyhřívá na slunci. „To nasvědčuje trvalejšímu výskytu šelmy. Pokud se v dalších měsících a letech potvrdí, mohou přírodovědci překreslit západní hranici výskytu tohoto vzácného zvířete v Bílých Karpatech, za kterou byla až doposud pokládaná slovenská řeka Váh," upozornil mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

Podle Jany Pospíškové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, která se monitoringem kočky divoké dlouhodobě zabývá, lze vzhledem k chování šelmy usuzovat, že tam pobývá už delší dobu. „Doufáme tak, že se nám v létě podaří potvrdit i její rozmnožování. Bílé Karpaty svojí nadmořskou výškou, členitým terénem a pozůstatky zachovalých přirozených lesů poskytují optimální stanoviště pro tento kriticky ohrožený druh," přiblížila Pospíšková.

Jak uvedl Piňos, kočka divoká stejně jako vlk, rys nebo medvěd doplatila na systematické lidské pronásledování a v devatenáctém století z české a moravské krajiny zcela vymizela. „Snímky vzácných šelem, ať už jde o kočky divoké v Bílých Karpatech, vlka na Šumavě, nebo rysy a vlky na severu Čech, potvrzují zajímavý jev posledního desetiletí. Do naší kulturní krajiny se pomalu vracejí vyhynulé druhy šelem," sdělil Piňos s tím, že pro rozšíření koček divokých bude zapotřebí vyčlenit vhodně vybrané lokality.

Kromě kočky divoké se v některých letech v Bílých Karpatech objevil i medvěd. „Jestli tu kočka divoká a další druhy vzácných zvířat vydrží, záleží také na tom, jestli jejich výskyt budou tolerovat lidé. Největší hrozbu pro vzácné šelmy představuje pytláctví," je přesvědčený Pavel Dekař z Hnutí Duha Bílé Karpaty, který instaluje fotopasti.

Jak dodal koordinátor monitoringu Miroslav Kutal, zkušenosti ukazují značnou přizpůsobivost velkých šelem a možnost jejich ochrany i v moderní evropské krajině, kde dominuje lidská činnost. „Uvítáme jakékoliv věrohodné hlášení výskytu šelem od lidí. Mohou je zadat přes stránky www.selmy.cz," dodal Kutal.