Na cestě je překvapilo také vlídné přijetí, kterého se jim dostalo prakticky všude. „Velkým zážitkem pro nás bylo chování obyvatel, kteří byli po celou dobu neuvěřitelně přívětiví. S lidmi nebyl jediný problém, byli nesmírně hodní. Každý se u nás bojí vyjet do Asie a poznat muslimy, ale opravdu jsme po dobu cesty nezaznamenali jediný problém,“ potvrzuje Stohanzl.


Cestou měli několik poruch a také se potýkali s korupcí těch, kteří mají chránit zákon. „Nejdříve se nám v Turkmenistánu ohnula náprava, naštěstí to šlo opravit. Horší byla všudypřítomná korupce, kdy si policie říkala o úplatky snad téměř za vše,“ říká dvaadvacetiletý dobrodruh.

Ilustrační snímek.
Otravy ptáků? Nejvíce jich je na jihu Moravy


Největším problém nastal, když jim v závěru cesty auto přestalo startovat. „Týden jsme ho museli roztahovat a opravdu jsem měl strach, že je konec. Závada se týkala elektromagnetického senzoru polohy klikové hřídele. Svým způsobem se jednalo o maličkost, ale nevěděli jsme, jak na to přijít. Nakonec se nám to naštěstí podařilo a po opravě jsme mohli vyrazit k domovu,“ popisuje trable Břeclavan.


Po první úspěšné cestě už s kamarádem plánují další. Pro následující výpravu by rádi použili webový portál Startovač, přes který získával peníze i známý projekt Trabantem kolem světa. „Teď jsme dokázali, že jsme schopní něco uskutečnit, tak by snad pro nás cesta k další expedici mohla být snadnější. Stávající sponzoři mají v plánu s námi i nadále spolupracovat. Při druhé výpravě bychom rádi projeli Jižní Ameriku. Cestu nejspíše začneme v Kolumbii a pak se vydáme dolů až k Ohňové zemi,“ přibližuje další smělé plány Stohanzl.

ADAM PAVELKA

Zámek ve Veselí nad Moravou
Místo opravy skladiště. Ve veselském zámku se skladují nádoby