„Po hodině, co jsme místnost otevřeli, u nás odvolilo už sto šedesát lidí. Zájem je obrovský, lidi chodí neustále. Převážně ti starší padesáti let. V našem obvodě ale lidi poctivě přijdou vždycky. Za několik let, co se složení naší volební komise takřka nezměnilo, jsme si všimli, že se výsledky tohoto obvodu shodují s těmi celorepublikovými. Tak uvidíme, co tentokrát," usmíval se předseda volební komise František Juřica.

Hodinu po otevření volební místnosti se na břeclavskou střední školu vydala i Soňa Hutterová. „K volbám jdu rovnou z práce. Rozhodování ve druhém kole bylo svým způsobem jednodušší, protože v něm zbyly jen dva kandidáti. Ani s jedním z nich se ale plně neztotožňuji a neznamenají pro mě ideální volbu. Volila jsem menší zlo," pokrčila rameny Břeclavanka.

Již tento víkend se Jihomoravané dozví, jestli budou mít za prezidenta Miloše Zemana, nebo Karla Schwarzenberga. Prvního hlavního představitele státu, kterého si zvolí lidé sami. Volební místnosti se otevřely v pátek ve dvě hodiny odpoledne. Zavřou v deset večer .Zítra mohou voliči přijít rozhodnout o budoucím prezidentovi České republiky od osmi do čtrnácti hodin.

Výsledky budou známé ale až v sobotu. Volby definitivně skončí ve dvě hodiny odpoledne a pak začne sčítání. Na jižní Moravě může pro svého favorita hlasovat asi 963 000 voličů, tedy jedenáct procent obyvatel České republiky.

Volí se v obvyklých volebních místnostech v místě bydliště, s voličským průkazem kdekoliv. Volební lísky lidé tentokrát nedostali domů, ale vyzvednou si je až ve volební místnosti.