Sám má nejraději bicykly z období let 1880-1890. „Končila vysoká kola a začínala kola dnešního typu. Samozřejmě, že ještě neměla odpružení, ale můžeme zde na druhou stranu obdivovat spoustu neobvyklých tvarů,“ přibližuje Šírer, který kola začal sbírat kolem roku 2003. První exemplář, ke kterému se dostal a který spustil sběratelskou vášeň, bylo kolo české výroby z roku 1905. Nyní je mohou obdivovat návštěvníci vinařské firmy v Louckém klášteře.

Exponáty do svých sbírek sháněl Jan Šírer od sběratelů ze všech koutů světa. „Sledoval jsem různé aukce a vše bylo poměrně snadné, byla to jen otázka peněz. Řada sběratelů totiž zestárla, neměla sbírku komu předat a kol se rozhodla zbavit,“ přibližuje Šírer, který je kurátorem v Muzeu kol v Boskovštejně.

Výstava v Domě umění, která mapuje dvě stě uplynulých let na poli cyklistiky, potrvá do 8. května. Boskovštejné muzeum je naproti tomu otevřené celoročně a hlavní sezonu zahájí v polovině května. „Vrátí se nám exponáty ze znojemské výstavy, navíc čekáme na jeden kousek z roku 1892, na který se moc těším,“ prozrazuje.

Muzeum otevřel roku 2015 a využil pro něj prostory boskovštejnské tvrze. Kolům zde patří celá dvě patra. Exponáty jsou z asi šesti sbírek českých i zahraničních sběratelů. Kol je několik stovek.

Tvůrci muzea hledali vhodné prostory několik let. „Nakonec jsme vybírali mezi zámečkem v Boskovštejně a pražskou Zbraslaví. Řekli jsme si, že v Praze je už všeho dost, a tady je blízko do Rakouska, do Brna a je tu i pěkné prostředí a dobré podmínky,“ vysvětluje kurátor Šírer. Expozice je podle něho jedinečná, pokud jde přiblížení celé historie jízdních kol.