A změna města a nákupního centra je oproti Praze vesměs jediným rozdílem, neboť fronty se od rána utvořily i u Olympie. První zájemci se měli očkovat až ve dvanáct, ale kvůli enormnímu zájmu zdravotníci museli začít už o půl jedenácté.

Zájem lidí ocenil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Naším cílem je očkování zpřístupnit co nejvíce lidem. Jsem proto rád, když vidím, že zájem mají všechny věkové skupiny. V budoucnu chceme posílat do menších měst mobilní očkovací týmy,” prohlásil Vojtěch.

Většina si přišla pro jednorázovou vakcínu od firmy Johnson&Johnson. „Já jsem se očkování dlouho bránila. Nechtěla jsem se registrovat, ani chodit na dvě dávky. Zároveň mě ale nebaví se pořád testovat, když někam jdu. Proto jsem si tady přišla pro jednodávkovou vakcínu od společnosti Johnson & Johnson,” řekla Dana Sedláková.

Technologický park v Brně.
Upravený návrh nového územního plánu Brna: další čtyři tisíce připomínek

Na větší zájem lidí o jednorázovou vakcínu nemocnice obratem zareagovala. „Měli jsme na dnešek připravených dvě stě dávek této vakcíny. Jakmile se ukázalo, že je o ní velký zájem, tak jsme v naší lékárně uvolnili více dávek. Nikdo se nemusí obávat, že by byl vakcín nedostatek,” uvedl ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která centrum provozuje, Vlastimil Vajdák.

Zdravotníci také operativně zřídili další očkovací kóji a očkují tři lidi najednou . „I díky tomu je přede dveřmi očkovacího centra jen malá řada o zhruba deseti lidech,“ vzkázala mluvčí svatoanenské nemocnice Dana Lipovská.

Pro druhou dávku vakcíny od společností Pfizer a BioNTech si přišli studenti Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického Magdalena Vrbacká a Tomáš Pokorný. „My už jdeme na druhou dávku. Původně jsme měli dostat až v půlce srpna, dřívější termín na nás v registračním systému nevyšel. Nechceme se už testovat, tak jdeme teď po třech týdnech,” sdělila Vrbacká.

Kontroverzní zázrak medicína. Svatoanenská nemocnice si pěstuje vlastní konopí
Republikový unikát: nemocnice u svaté Anny otevřela vlastní pěstírnu marihuany

Vedlejších účinků vakcíny se neobávají. „Covid je mnohem horší než jakékoliv vedlejší účinky, takže jsme se dlouho nerozmýšleli,” prohlásil Pokorný. „Po první dávce nás jen bolelo rameno podobně jako u jiných očkování,” dodala Vrbacká.

Centrum v Olympii bude otevřené každý den od desíti hodin ráno do osmi večer. Lidé mají na výběr mezi jednodávkovou od firmy Johnson&Johnson a dvoudávkovou Pfizer. „Tohle je takové maximum, které můžeme nabídnou," sdělila Lipovská.

Bez registrace

Olympia v Modřicích:
otevřeno každý den od 10 do 20 hodin

Bohéma v Janáčkově divadle:
otevřeno každý den od 14 do 21 hodin

Vakcíny: Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson

Druhé očkovací centrum bez nutnosti předchozí registrace zahájí provoz ve čtvrtek v jedenáct hodin dopoledne v prostorách bývalé restaurace Bohéma v brněnském Janáčkově divadle. Fungovat bude každý den od dvou odpoledne do devíti večer

Provoz má na starosti nezisková organizace Podané ruce. Pracovníci zvládnou vakcínu podat 1 500 lidem. „Věřím, že nám se problémy s návalem lidí vyhnou. Předně jsme to zařídili tak, aby nebyly potřeba žádné papíry. Veškerou administrativu řešíme elektronicky. Zkušenosti s odbavováním velkého množství lidí navíc máme z antigenního testování,“ nastínil ředitel Podaných rukou Jindřich Vobořil.

Kromě Podaných rukou se na zřízení centra v Bohémě podílela rovněž Diecézní charita Brno, město a kraj. „Dodáváme potřebné množství vakcín. Máme jich hodně,“ uvedla krajská mluvčí Alena Knotková.

PAVEL PODEŠVA, ŠTĚPÁN BUBÍK